Робота під час карантину: які професії будуть користуватись попитом

28 квітня 2020

Кабінет міністрів планує створити велику кількість «простих» робочих місць, щоб забезпечити дохід тим, хто втратив роботу через кризу. Уряд пропонує йти «класти бруківку або озеленювачем». Сума доходу за таку роботу коливається в межах 6000–8000 гривень. У коментарі «Слово і діло» експерт економічних програм Центру Разумкова Володимир Сіденко позитивно оцінив пропозицію уряду, але підкреслив, що у зв'язку з карантином і бізнесу, і працівникам потрібно переорієнтуватися та освоювати нові професії, які користуються великим попитом, як показав карантинний період. Зокрема, упор на сферу інтернет-торгівлі та послуг.


На думку фахівця, ініціатива Кабміну краще, ніж уряд взагалі б нічого не пропонував та ігнорував питання. Зарплата в розмірі 6–8 тисяч гривень далека від того заробітку, який отримували в країнах ЄС заробітчани за аналогічну роботу. Однак сезонні роботи в країнах ЄС для багатьох українських заробітчан на паузі, можливо, на тривалий період, пояснив економіст.

«Звичайно, за подібну працю заробітчани отримували більше. Але в країнах ЄС також інша ситуація, можливо, умови оплати будуть іншими, а велика кількість місць зовсім втрачена на тривалий термін. До того ж виїхати на заробітки на колишніх умовах буде вкрай складно. Спецрейсами скористається тільки мала частина. Це не той рівень міграції. Тому Кабмін вибрав правильну політику — створювати робочі місця в Україні», — прокоментував Володимир Сіденко.

Економіст при цьому уточнив, що за рахунок бюджетних грошей створити велику кількість робочих місць неможливо, потрібно стимулювати приватний капітал.

За його словами, перспективними в питанні створення нових робочих місць зараз є інфраструктурні об'єкти й дорожня галузь. Також потрібно зайнятися екологічним відновленням Житомирської області, Чорнобильської зони. Відповідно зайнятість населення можна розвивати і в цьому напрямі, додав експерт.

Однак, на думку експерта, у нових реаліях життя потрібно думати набагато ширше і розвивати ті сфери, які будуть перспективними в майбутньому, в умовах будь-якої кризи. Економіст зауважив, що криза може відкрити українцям і нові можливості при правильній політиці, перекваліфікації.

Володимир Сіденко позначив, що через карантин зріс попит на онлайн-послуги.

«Фахівці, які надають різні онлайн-консультації, кур'єрські служби та служби доставки та які пов'язані з різною дистанційною інтернет-торгівлею і послугами, затребувані зараз і будуть користуватися попитом навіть після закінчення карантину. Люди вже відчули певні переваги. Тому певний перерозподіл на ринку станеться», — роз'яснив експерт.

Також експерт додав, що сфери, які можна переводити в онлайн, будуть розвиватися надалі і після карантину.

«Наприклад, вже заговорили про четверту промислову революцію. Є навіть напрям, який пов'язаний із 3D-принтерами, які дозволяють переходити до місцевих виробництв. Тобто купується вже програмне забезпечення для виробництва. Це може бути основою для децентралізованого точкового виробництва. Україні точно час думати про нові технології та нові сфери зайнятості», — прокоментував експерт економічних програм Центру Разумкова Володимир Сіденко.


Джерело:

Володимир Сіденко

Науковий консультант з економічних питань


Освіта:

Київський державний університет ім. Т. Шевченка, факультет міжнародних відносин і міжнародного права, відділення міжнародних економічних відносин (1977).

Доктор економічних наук (2000), член-кореспондент Національної академії наук України (2006), автор понад 200 наукових праць, в т.ч. опублікованих за межами України (Велика Британія, США, Німеччина, Російська Федерація, Угорщина та ін.).

Робота:

Науковий співробітник, завідувач відділу в Інституті соціальних та економічних проблем зарубіжних країн АН України (1980–1992), Інституті світової економіки і міжнародних відносин НАН України (1992–2000), Інституті економічного прогнозування НАН України (1992–2005), Інституті економіки та прогнозування НАН України (2005–2012).

Науковий консультант Президента України з питань зовнішньоекономічної політики (1994–1995).

Директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова (2001–2004 рр.).

Сфери діяльності: дослідження питань стратегії та механізму зовнішньоекономічної діяльності, структурних трансформацій в економіці, зовнішніх аспектів економічного зростання, глобального економічного регулювання, міжнародної економічної інтеграції, міжнародної конкурентоспроможності, іноземних інвестицій, економічних відносин України з Європейським Союзом та регіональними об’єднаннями на теренах СНД.

sidenko@razumkov.org.ua