Українці, які тримали весь цей час гроші за кордоном, виводять ці гроші з банків

17 серпня 2020

З початком карантину в Україну вимушено повернулися тисячі громадян, які працювали за кордоном. Багато з них приїхали після заяв керівництва країни про закриття кордонів, а дехто втратив роботу через жорсткий карантин по всій Європі.

На перших порах з боку влади також лунали заяви про наміри працевлаштувати сотні тисяч людей, які у тому числі виїхали з ЄС. Втім, після затяжного локдауну з України все ж почали відлітати спеціальні рейси з заробітчанами, які не знайшли вдома достойних заробітків…

Карантинні обмеження призупинили потік робочої сили в країни ЄС й ситуація поки залишається невизначеною…

Експерт економічних програм Центру Разумкова Володимир Сіденко каже, що ситуація глибокої невизначеності на ринку праці у ЄС буде триматися допоки не з’явиться вакцина.

"Ситуація — несприятлива. Особливо це впливає на те, що поки що немає вакцин і немає ніяких способів лікування. Ми бачимо різні тенденції щодо вирішення ситуації, зокрема ці чартери, але поки немає вакцини, ситуація буде такою залишатися", — переконаний Сіденко.

За даними Національного банку, за перші 5 місяців цього року трудові мігранти перерахували в Україну 4,5 млрд доларів, що на 2,2% менше проти попереднього року. Втім, варто розуміти, що майже весь перший квартал ще не було жорсткого карантину, а тому по іншим періодам цифри можуть "просісти" більше.

Економіст Володимир Сіденко вважає, що на тлі карантинних обмежень все ще великий потік коштів від заробітчан може мати інше пояснення, окрім як поточних заробіток.

"Українці, які тримали весь цей час гроші за кордоном, виводять ці гроші з банків і вкладають, скажімо, в нерухомість, через глобальну ситуацію нестабільності. І ці гроші повертаються в Україну. Тому це не обов’язково заробітки. Це можуть бути інші гроші, й ця тенденція може певним чином компенсувати", — вважає Сіденко.

Він додав, що втратити декілька мільярдів доларів надходжень внаслідок обмеження трудової мобільності — реальна перспектива, однак вона не стане для України критичною.


Джерело:

Володимир Сіденко

Науковий консультант з економічних питань


Освіта:

Київський державний університет ім. Т. Шевченка, факультет міжнародних відносин і міжнародного права, відділення міжнародних економічних відносин (1977).

Доктор економічних наук (2000), член-кореспондент Національної академії наук України (2006), автор понад 200 наукових праць, в т.ч. опублікованих за межами України (Велика Британія, США, Німеччина, Російська Федерація, Угорщина та ін.).

Робота:

Науковий співробітник, завідувач відділу в Інституті соціальних та економічних проблем зарубіжних країн АН України (1980–1992), Інституті світової економіки і міжнародних відносин НАН України (1992–2000), Інституті економічного прогнозування НАН України (1992–2005), Інституті економіки та прогнозування НАН України (2005–2012).

Науковий консультант Президента України з питань зовнішньоекономічної політики (1994–1995).

Директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова (2001–2004 рр.).

Сфери діяльності: дослідження питань стратегії та механізму зовнішньоекономічної діяльності, структурних трансформацій в економіці, зовнішніх аспектів економічного зростання, глобального економічного регулювання, міжнародної економічної інтеграції, міжнародної конкурентоспроможності, іноземних інвестицій, економічних відносин України з Європейським Союзом та регіональними об’єднаннями на теренах СНД.

sidenko@razumkov.org.ua