Відставка голови Нацбанку: якими будуть наслідки для економіки України

02 липня 2020

Голова НБУ Яків Смолій подав у відставку, пояснивши своє рішення політичним тиском. Міжнародні партнери України вже відреагували на цю подію, застерігаючи від негативних наслідків для реформ. У коментарі «Слово і діло» експерт економічних програм Центру Разумкова Володимир Сіденко зауважив, що відставка Смолія може вплинути на подальшу співпрацю з МВФ.


«Вірогідно, після засідання комітету пан Смолій зрозумів, що в нього немає політичної підтримки парламенту, і він вирішив зробити такий політичний крок. Ще не відомо, чи вона реально відбудеться, оскільки залежить від того, як президент підтримає. Найбільш очевидний наслідок від цього — вся програма МВФ щодо виділення коштів Україні прив’язана до певних принципів. Один із них — Національний банк має бути незалежним. Те, що оголосив пан Смолій, якраз показує, що принципу не дотримуються. Це може призвести до того, що співробітництво з МВФ буде переглянуто», — сказав Сіденко.

На думку експерта, якщо відставку Якова Смолія схвалять, то відбудуться певні зміни і в параметрах кредитно-грошової політики.

«Курс гривні поки стабільний, і це пов’язано не стільки із такими внутрішніми чинниками, скільки з тим, що існують певні перспективи щодо курсу американського долара у зв’язку з подіями у США. Це певним чином утримує його. Але, якщо буде істотний перегляд кредитно-грошової політики і Нацбанк буде підключений до рефінансування державних виплат, це може змінити ситуацію», — пояснив Сіденко.

Економіст також зазначив, що реальною проблемою може стати зниження облікової ставки.

«Національний банк можуть змусити проводити більш вільну кредитно-грошову політику. Це не факт, але якщо таке станеться, то прискоряться інфляційні процеи. Сьогодні ми реально стикаємося, що коштів у держав бракує, особливо в умовах подій на сході України. Крім того, один із варіантів — сьогодні Національний банк не рефінансує напряму уряд. Він дає кошти на рефінансування тільки комерційним банкам, а є люди, які виступають за те, щоб Центральний банк напряму надавав допомогу уряду шляхом прямої купівлі його цінних паперів. Не виключено, що буде реалізований і такий варіант», — прокоментував експерт економічних програм Центру Разумкова Володимир Сіденко.


Джерело:

Володимир Сіденко

Науковий консультант з економічних питань


Освіта:

Київський державний університет ім. Т. Шевченка, факультет міжнародних відносин і міжнародного права, відділення міжнародних економічних відносин (1977).

Доктор економічних наук (2000), член-кореспондент Національної академії наук України (2006), автор понад 200 наукових праць, в т.ч. опублікованих за межами України (Велика Британія, США, Німеччина, Російська Федерація, Угорщина та ін.).

Робота:

Науковий співробітник, завідувач відділу в Інституті соціальних та економічних проблем зарубіжних країн АН України (1980–1992), Інституті світової економіки і міжнародних відносин НАН України (1992–2000), Інституті економічного прогнозування НАН України (1992–2005), Інституті економіки та прогнозування НАН України (2005–2012).

Науковий консультант Президента України з питань зовнішньоекономічної політики (1994–1995).

Директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова (2001–2004 рр.).

Сфери діяльності: дослідження питань стратегії та механізму зовнішньоекономічної діяльності, структурних трансформацій в економіці, зовнішніх аспектів економічного зростання, глобального економічного регулювання, міжнародної економічної інтеграції, міжнародної конкурентоспроможності, іноземних інвестицій, економічних відносин України з Європейським Союзом та регіональними об’єднаннями на теренах СНД.

sidenko@razumkov.org.ua