Після послаблення карантину в Україні спостерігається сплеск захворюваності. Варто відзначити, що різко впав показник тих, хто від коронавируса видужав.
Олексій Розумний, провідний експерт політико-правових програм Центру Разумкова, звертає увагу на те, що приблизно з кінця травня офіційна статистика, яку публікує МОЗ, свідчить про істотне зростання кількості зареєстрованих випадків Covid за добу.
"Чіткого пояснення цієї тенденції суспільству так і не було озвучено, — підкреслює Олексій Розумний. — Одні представники влади пояснюють її запізнілою реєстрацією результатів тестувань за попередні дні, інші тлумачать як реальне погіршення епідеміологічної ситуації через недотримання громадянами карантинних заходів. У підсумку, це підриває довіру до офіційних джерел інформації і створює сприятливий грунт для різноманітних теорій змов".
Що стосується можливого посилення обмежувальних заходів, то, згідно з попереднім заявам міністра охорони здоров'я, в умовах "адаптивного карантину" це рішення перекладається на органи місцевого самоврядування, нагадує експерт.
"Досить дивно бачити такий "ліберальний" підхід після того, як ще недавно президент публічно погрожував деяким мерам кримінальною відповідальністю за зневагу карантинними обмеженнями, — підкреслює Олексій Розумний. — На мою думку, причина такого "ліберального" повороту в тому, що повторне посилення карантину вже не буде популярним рішенням. Страх перед епідемією, що охопила суспільство в березні-квітні, в значній мірі пройшов. Президент вже встиг "заробити" в тих умовах лаври ефективного борця з епідемією. І тепер, коли так невчасно з'явилися ознаки "другої хвилі", він просто намагається перекласти відповідальність на місцевий рівень".
Проблема в тому, продовжує експерт Центру Разумкова, що лідери місцевого самоврядування при прийнятті рішень також будуть орієнтуватися, перш за все, на громадську думку. Адже зовсім скоро — місцеві вибори.
"Отже, в разі погіршення епідеміологічної ситуації ми почуємо багато взаємних звинувачень по лінії "центральна влада — місцеве самоврядування", — прогнозує Олексій Розумний. — На жаль, така політизація явно не сприяє ні ефективної протидії Covid, ні захисту населення від негативних економічних наслідків".
Пандемія Covid є не просто загальнонаціональної, а й глобальною проблемою. І відповіддю на неї, на думку експерта, повинна бути системна державна політика в тісній координації з міжнародною спільнотою.
"Рішення про введення тих чи інших обмежувальних заходів має ґрунтуватися на професійній аналітиці, а не на міркуваннях захисту чиєїсь репутації", — резюмує Олексій Розумний.
Джерело: