Віддалена робота "у законі"

14 листопада 2020

35% працівників уже перейшли на роботу з дому.

Пандемія коронавірусу і зумовлені нею карантинні обмеження зробили роботу поза офісом уже звичною практикою для багатьох компаній.

Законодавчо врегулювати питання віддаленої роботи взялися народні депутати, які ухвалили у першому читанні законопроєкт №4051

"Соціологічні дослідження свідчать, що під час пандемії COVID-19 понад 35% працівників перейшли на роботу з дому. Крім того, все більше провідних компаній світу, серед яких такі технологічні гіганти, як Google, Microsoft, Apple, Samsung та інші, розглядають дистанційну роботу як найбільш перспективний варіант розвитку трудових відносин в умовах пандемії COVID-19 та інших можливих загроз для життя та здоров’я своїх працівників", — йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту.


"Еспресо.Захід" запитав у експертів, наскільки актуальним є ухвалення подібного законопроєкту і якого ефекту від нього можна було б очікувати.


Ольга Пищуліна, провідний експерт соціальних і гендерних програм Центру Разумкова:

"Цей законопроект покликаний врегулювати постфактум ті трудові відносини, які вже склалися. Це цілком логічно і загалом правильно, бо інакше ці відносини просто перебувають поза трудовим полем.

Зараз одна з головних проблем полягає в тому, що роботодавці більше переводять своїх працівників на так звані цивільно-правові договори. У такому випадку вони не сплачують Єдиний соціальний внесок за працівника і не сплачують прибутковий податок. Тобто мова йде про те, що соціальний пакет у працівника відсутній в принципі. З точки зору соціальної захищеності працівники перебувають у значно гіршому становищі. А роботодавець регулює це питання, виходячи із власних уявлень, яка має бути кількість робочих годин, як це оплачувати. Тобто перевірити умови праці в цьому випадку не є можливим.

Тому потреба врегулювати це на законодавчому рівні, звичайно, є. Але тут питання неоднозначне і достатнього складне, адже ми бачили багатократні спроби взагалі кардинально переписати Трудовий кодекс, при чому так, щоб суттєво погіршити становище працівника і поставити у більш вигідне становище роботодавця. Але цим спробам чинився опір, і замість того, щоб писати новий Кодекс, пішли шляхом внесення змін у той старий, ще радянський, який є на сьогодні.

У цьому контексті маємо також цю спробу врегулювати дистанційну роботу. Подобається нам це чи ні, але ми вже опиняємося перед фактом, що це потрібно, тим більше, багато країн Західної Європи переходять у такий режим роботи.

З іншого боку, варто дивитись, яким чином йтиме процес голосування. Скоріше за все, ще будуть вноситись поправки, і практика показує, що на сьогодні через слабкість профспілок відстояти позицію працівників вдається не завжди, зате роботодавці дуже активно втручаються у цей проєкт і обстоюють свою точку зору".


Джерело:

Ольга Пищуліна

Провідний експерт соціальних і гендерних програм


Народилася в 9 травня 1966 р. у Харкові.

Освіта:

Харківський державний університет ім. М.Горького, економічний факультет (1989).

Кандидат соціологічних наук (1997), старший науковий співробітник (теорія та історія державного управління, 2009). Заслужений економіст України (2012). Державний службовець 3 рангу. Автор понад 90 наукових праць.

Дослідницькі інтереси: стратегії соціального розвитку, напрями соціального реформування, державна політика в галузі реформування доходів, забезпечення державної політики на ринку праці та управління трудовими ресурсами, гендерна політика.

Робота:

1989–2001 — науковий співробітник лабораторії соціологічних досліджень Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна;

1997–2003 — доцент кафедри соціології соціологічного факультету Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна;

2003–2010 — головний консультант відділу громадянського суспільства та соціальних відносин Національного інституту стратегічних досліджень;

З 2010 року — завідувач відділу соціальної політики Національного інституту стратегічних досліджень;

З 2015 року — провідний експерт соціальних і гендерних програм.

pyshchulina@razumkov.org.ua