35% працівників уже перейшли на роботу з дому.
Пандемія коронавірусу і зумовлені нею карантинні обмеження зробили роботу поза офісом уже звичною практикою для багатьох компаній.
Законодавчо врегулювати питання віддаленої роботи взялися народні депутати, які ухвалили у першому читанні законопроєкт №4051
"Соціологічні дослідження свідчать, що під час пандемії COVID-19 понад 35% працівників перейшли на роботу з дому. Крім того, все більше провідних компаній світу, серед яких такі технологічні гіганти, як Google, Microsoft, Apple, Samsung та інші, розглядають дистанційну роботу як найбільш перспективний варіант розвитку трудових відносин в умовах пандемії COVID-19 та інших можливих загроз для життя та здоров’я своїх працівників", — йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту.
"Еспресо.Захід" запитав у експертів, наскільки актуальним є ухвалення подібного законопроєкту і якого ефекту від нього можна було б очікувати.
Ольга Пищуліна, провідний експерт соціальних і гендерних програм Центру Разумкова:
"Цей законопроект покликаний врегулювати постфактум ті трудові відносини, які вже склалися. Це цілком логічно і загалом правильно, бо інакше ці відносини просто перебувають поза трудовим полем.
Зараз одна з головних проблем полягає в тому, що роботодавці більше переводять своїх працівників на так звані цивільно-правові договори. У такому випадку вони не сплачують Єдиний соціальний внесок за працівника і не сплачують прибутковий податок. Тобто мова йде про те, що соціальний пакет у працівника відсутній в принципі. З точки зору соціальної захищеності працівники перебувають у значно гіршому становищі. А роботодавець регулює це питання, виходячи із власних уявлень, яка має бути кількість робочих годин, як це оплачувати. Тобто перевірити умови праці в цьому випадку не є можливим.
Тому потреба врегулювати це на законодавчому рівні, звичайно, є. Але тут питання неоднозначне і достатнього складне, адже ми бачили багатократні спроби взагалі кардинально переписати Трудовий кодекс, при чому так, щоб суттєво погіршити становище працівника і поставити у більш вигідне становище роботодавця. Але цим спробам чинився опір, і замість того, щоб писати новий Кодекс, пішли шляхом внесення змін у той старий, ще радянський, який є на сьогодні.
У цьому контексті маємо також цю спробу врегулювати дистанційну роботу. Подобається нам це чи ні, але ми вже опиняємося перед фактом, що це потрібно, тим більше, багато країн Західної Європи переходять у такий режим роботи.
З іншого боку, варто дивитись, яким чином йтиме процес голосування. Скоріше за все, ще будуть вноситись поправки, і практика показує, що на сьогодні через слабкість профспілок відстояти позицію працівників вдається не завжди, зате роботодавці дуже активно втручаються у цей проєкт і обстоюють свою точку зору".
Джерело: