Із 4 березня в Україні новий уряд — на позачерговому засіданні, скликаному президентом депутати підтримали відставку прем’єра Олексія Гончарука, який напередодні написав відповідну заяву в Раду. Він став наймолодшим прем’єром і одним з «найкоротших» — провів на посаді трохи більше, ніж півроку. Після цього Верховна Рада затвердила склад нового уряду на чолі з прем’єром Денисом Шмигалем, який до цього обіймав посаду міністра розвитку громад і територій в уряді Гончарука. Про новий уряд PolUkr.net поспілкувався з експертом політико-правових програм Центру Разумкова Віктором Замятіним.
— Для чого Зеленськиий замінив уряд Гончарука на Шмигаля?
— Президент досі живе в парадигмі серіального життя. Він як керівник шоу все вимірює рейтингами. Його особистий рівень підтримки пішов донизу, а довіра до уряду стала від’ємною. Тому вирішив позбутися негативного баласту.
— Які це може мати наслідки для країни?
— Попередній уряд мав затверджену Верховною Радою програму діяльності, хоч і доволі умовну. У нового уряду її взагалі немає. У нас Рада уповноважена призначати уряд, а не президент. Депутати до моменту голосування щодо призначень не знали імен міністрів, яких будуть призначати. Глав економічного блоку уряду, взагалі, не призначили. Їх немає.
— На пости міністрів енергетики і економіки призначили тимчасових в.о.
— Тимчасовий в.о. не має права підпису важливих документів, не має повноважень приймати суттєвих рішень, крім поточних дрібних, не має повноважень вести переговори. Це кульгава качечка.
Тепер можемо запитати себе — чого очікувати від цього уряду? Там міністри між собою не знайомі. Вони не члени єдиної команди, не об’єднані спільною ідеологією чи цінностями. Прем’єр на них не впливає. Найважливішу галузь, економічну, взагалі, залишили без керівництва.
— Як це впливає на економічну ситуацію, послаблення курсу гривні щодо іноземних валют?
— Спостерігаємо емоційну реакцію ринків на зміну уряду та події в світі. На послаблення гривні накладається багато факторів — епідемія коронавірусу, насування світової економічної кризи, обвал цін на енергоресурси. Наскільки реакція ринків виправдана, буде видно за місяць-два. Тоді стане більш-менш зрозумілою ситуація в нашій економіці. Наразі вона незрозуміла.
Безумовно, є певні негативні емоційні наслідки для економіки України. Уряд Гончарука вів переговори з МВФ щодо нового кредиту і не встиг їх завершити. Нам невідомий зміст переговорів, хоча більш-менш розуміємо вимоги МВФ, і бачимо, що вони не виконані.
— Маєте на увазі законопроекти про ринок землі і неможливість повернення «ПриватБанку» Коломойському?
— Йдеться про законопроект щодо проблемних банків, які раніше націоналізували. Вони не повинні повертатися колишнім власникам і не має бути відшкодувань за це. Зокрема, мається на увазі «ПриватБанк». За цей законопроект Верховна Рада наразі не голосувала.
Щодо ринку землі, то рішення буде прийнято. Не бачу причин, щоб депутати не проголосували. Чи виникне в нас тоді ринок землі, чи його видимість — важко сказати. Очевидно, запропонована зараз модель, сприятиме створенню великих землевласників і певної кількості великих фермерів. Для більшості українців, які хотіли займатися фермерством, шлях буде закритий. Адже умови будуть такі, що вихід на ринок землі для багатьох із них буде занадто складний.
— Уряд Шмигаля надовго затримається?
— Якби у нас дотримувалися конституційні вимоги, якби Верховна Рада дійсно відповідала за призначення і звільнення уряду, то могли б говорити про перспективи цього уряду. Наприклад, чи буде виконана його програма, якої ніхто не бачив, і невідомо, чи така є? Тому питання без сенсу.
— Під час звільнення генпрокурора Руслана Рябошапки у Верховній Раді спільно голосували частина «Слуг народу» і проросійської «Опозиційного платформи — за життя». У нас нова ситуативна коаліція?
— Це не вперше в нас в країні така ситуація та не востаннє — ситуативні коаліції.
— Яка роль олігархів Ігоря Коломойського і Ріната Ахметова у зміні уряду?
— Погано ставлюся до терміну — «олігархи». Не можемо дати точного визначення цим особам. Скажімо, маю сумніви, що Ахметов є тим, ким собі його уявляємо. Очевидно, він розпорядник певної частини великих активів, і у нього є складні відносини власності з іншими особами. Він не такий владний і всемогутній олігарх, як ми про це думаємо.
— Що в політичному і соціально-економічному плані чекає на українців найближчим часом?
У нас перманентна політична і соціально-економічна криза, з якої не виходимо багато років. Іноді вона протікає менш гостро, іноді більш. Зараз підходимо до гострішої фази. Наразі ще не відбулося падіння гривні та життєвого рівня широких верств, але це може статися. Попри тривале зниження обсягу промислового виробництва в Україні, економіка ще працює, і у нас немає такого її розбалансування, як було 2008-го. Проте ризики погіршення соціально-економічного становища для широких верств існують.
Не знаємо, наскільки влада, бізнес та громадянське суспільство готові до кризи, наскільки готові уявити собі, які виклики і загрози чекають на нас найближчим часом, масштаб, рівень і глибину цих викликів.
Наприклад, бачимо, що спалах коронавірусу несе багатомільярдні збитки для США і ЄС. У нас експортно-орієнтована економіка, продаємо сировину і продукти з малою доданою вартістю, тож говорити, що світова економічна криза, яка насувається, нас не зачепить — наївно. Питання, наскільки сильно зачепить, наскільки готові, і як реагуватимемо в умовах перманентної кризи вдома.
Склад нового уряду
Прем’єр — Денис Шмигаль.
Віцепрем’єр з питань з питань європейської та євроатлантичної інтеграції — Вадим Пристайко.
Міністр реінтеграції тимчасово окупорваних територій — Олексій Резніков.
Міністр цифрової трансформації — Михайло Федоров.
На своєму посту залишився глава МВС Арсен Аваков.
Міністр у справах ветеранів — Сергій Бессараб.
Міністр молоді та спорту — Вадим Гутцайт.
Міністр охорони здоров’я — Ілля Ємець.
Міністр інфраструктури — Владислав Криклій.
Міністр соціальної політики — Марина Лазебна.
Міністр юстиції — Денис Малюська.
Міністр — Олег Немчінов. Міністр фінансів — Ігор Уманський.
Міністр розвитку громад і територій — Олексій Чернишов.
Міністр оборони — Андрій Таран.
Глава МЗС — Дмитро Кулеба.
Чотири посади залишилися вакантними, і протягом тижня після 4 березня новий уряд призначив на них тимчасових в.о. Тимчасовим в.о. міністра економіки призначили Павла Кухту, який був першим заступником ексміністра економіки Тимофія Милованова. Тимчасовим в.о. міністра освіти і науки Юрія Полюховича, який раніше був першим заступником ексміністра освіти і науки Ганни Новосад. Тимчасовим в.о. міністра енергетики Віталія Шубіна, який займав посаду першого заступника ексміністра енергетики Олексія Оржеля. Тимчасовим в.о. міністра культури, молоді та спорту призначили Світлану Фоменко, яка до цього займала посаду першої заступниці міністра культури.
Джерело: