Партії Ляшка пощастило, що вибори до парламенту відбулися так рано

06 листопада 2014

Директор соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко в ефірі радіо «Голос столиці» розповів, про які суспільні настрої і вподобання свідчать результати нещодавніх парламентських виборів.

— Чому «Радикальна партія» пройшла до парламенту, і як можна охарактеризувати її електорат?

Якщо казати про «Радикальну партію», то тут потрібно казати про особистість Ляшка, який і на президентських виборах показав дуже хороший результат. Тут також можна говорити про те, що в останні тижні перед виборами рейтинг цієї партії навпаки знижувався. Тому їм пощастило, що вибори відбулися так рано. Це була затребувана партія на рівні гасел, але на досить довгому часовому відрізку самих лише гасел вже замало. Виборець хоче побачити підкріплення цих гасел діями.

— У «Свободи» ж теж гасла були, а дій у парламенті не було...

Треба розуміти, що попередні феноменальні результати «Свободи» (у 2012 році) — це був результат голосування не лише їхнього ідеологічного електорату, а й електорату вкрай протестного, проти режиму Януковича. Саме ці виборці і сподівалися, що «Свобода» протистоятиме, якщо потрібно, навіть фізично, режиму Януковича. Зараз, коли така потреба відпала, залишився лише ідеологічний електорат «Свободи». І, як бачимо, незважаючи на досить високий результат, цього не вистачило для проходження до парламенту.

— Рейтинг партії «Батьківщина» у порівнянні з минулими парламентськими виборами значно впав. Що сталося?

Те, що було тоді, тобто Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», і те, що є зараз, — це дві абсолютно різні політичні сили. І рейтинг тієї «Батьківщини», яка була в 2012 році... значна кількість кандидатів, тепер уже знову депутатів, які тоді були від «Батьківщини», зараз є членами партій-переможців — вони і в «Народному фронті», і в «Блоці Петра Порошенка». Тобто насправді цей рейтинг нікуди не зник. Я б сказав, що сумарно, якщо взяти тих депутатів, він навіть зріс. Просто найбільш підтримувані люди з «Батьківщини» на цих виборах були представлені насамперед у «Народному фронті». Те, що «Батьківщина» в такому вигляді і в таких умовах подолала п'ятивідсотковий бар'єр, на мій погляд, це радше щасливий збіг обставин.

Андрій Биченко

Директор соціологічної служби


Народився в 1973 році в Києві.

Освіта:

Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут», електроакустичний факультет (1995).

Робота:

  • Протягом 1995–1999 років працював в Агентстві маркетингових досліджень; медіа-бюро АО «Консалтинг Україна» (провідний спеціаліст), рекламно-маркетинговій компанії «Прайм» (керівник консалтинг-центру), виробничо-торгівельній фірмі «Індустріальні дистрибуційні системи» (аналітик); 
  • з січня 2000 року — директор соціологічної служби Центру Разумкова.

(044) 201-11-94

ab@razumkov.org.ua