Чи справді Зеленський виконав 20% обіцяного перед виборами?

Перший заступник Голови Верховної Ради Руслан Стефанчук в ефірі одного з телеканалів заявив, що на сьогодні вже втілено близько 20% передвиборчих обіцянок В.Зеленського. Як приклади, він назвав зняття недоторканності та встановлення відповідальності за кнопкодавство[a].

На скільки така оцінка відповідає дійсності?


Щодо зняття недоторканності.
У вересні 2019 року з Конституції прибрали згадку про недоторканність та заборону на притягнення народних депутатів до кримінальної відповідальності без згоди парламенту. Відтоді народні депутати «не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп»[b].

Водночас, нагадаємо, що у передвиборній програмі В.Зеленського записано наступне: «Впроваджувати рівність та справедливість почну із себе. Мої законопроекти у цьому напрямі: Про зняття недоторканності з Президента України, народних депутатів і суддів; Про імпічмент Президента України; Про відкликання народного депутата України»[c]. Прийняття Закону «Про особливу процедуру усунення Президента України з поста (імпічмент)» ніяк не вирішило питання позбавлення недоторканності Президента України. Адже положенням цього Закону лише відтворено конституційні приписи статей 85, 108, 111 та 151 Основного Закону. Ситуація із так званою «недоторканністю» суддів протягом першого року каденції В.Зеленського також залишилася без змін. У зв’язку з цим не зрозуміло: зняття недоторканності лише з народних депутатів — це виконання однієї обіцянки, чи 1/3 обіцянки?

Щодо відповідальності за кнопкодавство. Справді, прийнятий у грудні 2019р. закон встановлює кримінальну відповідальність за умисне здійснення народним депутатом голосування на пленарному засіданні Верховної Ради замість іншого народного депутата (неособисте голосування). За це передбачено штраф від 3 до 5 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51–85 тис. грн).

 Однак нагадаємо, що у своїй передвиборній програмі В.Зеленський обіцяв дещо інше: «Кнопкодавство, депутатські прогули — автоматична підстава до позбавлення депутатського мандату». Заради справедливості слід зазначити, що відповідний проект змін до Конституції Президентом таки був внесений, але Конституційний Суд визнав його таким, що не відповідає Основному Закону. Тобто «хотілось, але не вийшло». Але ж як тоді бути з передвиборною обіцянкою, яка сформульована досить конкретно?

На фоні таких непереконливих прикладів послідовності президента Зеленського загальна оцінка виконання обіцянок, названа Р. Стефанчуком (20%), також закономірно викликає сумніви. То скільки ж їх виконано насправді, і якою мірою?

Нещодавно Центр Разумкова презентував аналітичну доповідь «Рік діяльності Президента Володимира Зеленського: здобутки і прорахунки»[d]. Серед іншого, значну увагу ми приділили послідовності виконання передвиборних зобов’язань. Детальний галузевий аналіз можна прочитати в самій доповіді, а тут наведемо лише узагальнені результати опитувань: експертного та загальнонаціонального (обидва дослідження проводились у квітні 2020р.).

 

В експертному опитуванні брали участь 115 осіб (громадських активістів,  представників  аналітичних центрів, органів місцевого самоврядування, місцевих державних адміністрацій, викладачів суспільно-політичних наук вищих закладів освіти, журналістів та політичних експертів) із 23 областей України та міста Києва. Їх запитували про рівень виконання 59 обіцянок, які вдалося виокремити з передвиборної програми В.Зеленського.

За оцінками експертів, жодну з 59 обіцянок не можна вважати виконаною повною мірою (найближчою до цього виявилась обіцянка про запровадження ринку землі сільськогосподарського призначення — її вважають повністю виконаною 30% опитаних експертів).

Якщо ж враховувати також варіанти відповіді «частково виконана», отримаємо цифри, названі Р.Стефанчуком: близько 20% передвиборних обіцянок В.Зеленського абсолютна чи відносна більшість експертів вважає виконаними принаймні частково. Що іноді ховається за цим «частково» — вже описано вище, на прикладах зняття недоторканності та встановлення відповідальності за кнопкодавство.

А що ж із цього приводу думають самі громадяни? Запитувати їх про рівень виконання всіх 59 обіцянок В.Зеленського не було ні технічної можливості, ні аналітичної доцільності (адже деякі з питань стосуються специфічних галузевих речей). Тому ми на власний розсуд відібрали 14 найбільш принципових передвиборних зобов’язань чинного Президента. Виявилось, що з них лише два (оновлення влади та забезпечення комунікації громадян із державними структурами через інтернет) більшість громадян вважає виконаними принаймні частково. Щодо будівництва доріг за європейськими стандартами думки розділилися практично навпіл, а в решті випадків виразно переважають оцінки «обіцянка зовсім не виконана».

Які ж очікування громадян щодо виконання чинним президентом своїх обіцянок до кінця каденції? Серед усіх опитаних 40% вважають, що В.Зеленський виконає принаймні більшу їх частину. А серед респондентів, які готові проголосувати за Зеленського у випадку нових президентських виборів, на виконання всіх або більшої частини його обіцянок сподіваються 70%. Між іншим, як свідчать подальші опитування, часка респондентів у цій категорії (потенційні виборці Зеленського) продовжує скорочуватись: із 36% у квітні до 27% — у липні[e]. Мабуть, невдоволення темами і якістю виконання обіцяного теж відіграє в цьому неабияку роль.

 


 a. У Зеленського порахували, скільки обіцянок виконали за рік https://ukraina24.segodnya.ua/ua/vlast-news/3032-u-zelenskogo-poschitali-skolko-obeshchaniy-vypolnili-za-god

 b. Про внесення змін до статті 80 Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України) https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/27-20#n5

 c. Тут і далі цитовано за офіційною передвиборною програмою В.Зеленського із сайту ЦВК https://www.cvk.gov.ua/pls/vp2019/wp005pt021f01=233pt001f01=720.html

 d. Рік діяльності Президента Володимира Зеленського: здобутки і прорахунки http://razumkov.org.ua/vydannia/inshi-drukovani-materialy

e. Пів року в умовах пандемії: що змінилося в настроях та електоральних уподобаннях українців (липень 2020р.) http://razumkov.org.ua/napriamky/sotsiologichni-doslidzhennia/piv-roku-v-umovakh-pandemii-shcho-zminylosia-v-nastroiakh-ta-elektoralnykh-upodobanniakh-ukraintsiv-lypen-2020r-sotsiologiia

Олексій Розумний

Провідний експерт політико-правових програм


Народився у 1992 році в Києві.

Освіта:

Київський національний університет імені Тараса Шевченка, історичний факультет (2014).

Кандидат політичних наук (2017).

Робота:

Жовтень 2015р. – червень 2016р. — екскурсовод І категорії в Національному музеї історії України у Другій світовій війні.

Листопад 2017р. – березень 2018р. — молодший науковий співробітник аналітично-інформаційного відділу Національного інституту стратегічних досліджень.

З квітня 2018 р. — експерт політико-правових програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-98

rozumnyi@razumkov.org.ua