Дуже важливе питання, якою буде політика новообраного президента у конфлікті з Росією. Ми дослідили, що говорять і пишуть у своїх програмах найбільш популярні кандидати у президенти України та що думають їхні потенційні виборці. Усі шість топ-кандидатів говорять про мир. П’ять з шести кажуть про те, що не допустять капітуляції, здачі національних інтересів і таке інше. Порошенко, Зеленський, Тимошенко, Гриценко і Ляшко переконують, що не поступляться територіальною цілісністю України. У цьому вони спираються як на думку свого виборця, що збирається за них голосувати, так і на думку громадян України загалом.
Більшість громадян не погоджується на мир за будь яку ціну і надає перевагу жорсткому курсу у відносинах з Росією доки та не поверне Донбас і Крим. Усі згадані кандидати намагаються заручитися підтримкою згаданої більшості або принаймні не відштовхнути її. Цікавий приклад: Зеленський ще до того як приєднався до виборчої кампанії, у грудні (2018 року), давав інтерв’ю і згадував, що готовий домовлятися хоч з «чортом лисим», що він запропонує спочатку свої умови (щодо розв’язання конфлікту з Росією), а потім десь посередині зійдеться. Тобто його риторика досить амбівалентна. Але у програмі Зеленського зафіксовано досить жорстку позицію: ні територіями, ні суверенітетом не поступимося, будемо добиватися матеріальних компенсацій від Росії. До речі, у виборчій програмі Тимошенко теж згадується про компенсації.
П’ятеро кандидатів, що названі вище дотримуються жорсткої позиції і так буде принаймні до кінця парламентських виборів. А вже після того як розподілять мандати і основні призи виборчого циклу буде розіграно, тоді ми побачимо, якими будуть реальні кроки і новообраного президента і тих, хто зараз є кандидатами, а пізніше, імовірно, стануть лідерами парламентських фракцій, формальними чи неформальними. Ми зможемо спостерігати, на скільки їхні реальні плани і кроки відповідатимуть деклараціям, заявленим у передвиборчих програмах.