Енергетичний фронт. Як Росія використовує паніку на енергетичному ринку, щоб послабити ЄС

14 липня 2022

11 липня "Газпром" зупинив постачання газу газопроводом "Північний потік-1" для проведення технічних робіт. У компанії заявили, що постачання буде зупинено на 10 днів. При цьому в європейських столицях схоже готуються до найгіршого зі сценаріїв і думають, як пережити наступну зиму в умовах повного припинення постачання газу з Росії.

11 липня російських газовий монополіст "Газпром" зупинив прокачування газу газопроводом "Північний потік-1" для проведення щорічних технічних робіт. У всі минулі роки в таких випадках компанія збільшувала постачання газу своїм європейським клієнтам через українську газотранспортну систему. Однак зараз росіяни вирішили просто скоротити постачання. Через це ціни на газ на Нідерландському хабі TTF наблизилися до позначки 2 тис. доларів за тисячу кубометрів. І це в сезон накачування, коли газ традиційно дешевий.

Зупинці постачання газу по “Північному потоку-1” передувало рішення Канадського уряду повернути росіянам турбіну компресорної станції “Портова”. Цей крок у Києві оцінили як небезпечний прецедент , який до того ж не зможе забезпечити стабільність постачання газу до ЄС. Зокрема глава оператора ГТС заявив, що повернення турбіни не забезпечить стабільність постачання , а Кремль надалі знайде привід для припинення постачання газу.

У самому ЄС також не всі оптимістично налаштовані. У Франції, наприклад, вважають припинення постачання російського газу найімовірнішим сценарієм і вже опрацьовують список промислових підприємств, які від газу відключатимуть .

Енергетична криза в Європі, яка викликала дії Кремля, триває вже майже рік. Апогеєм цього стало те, що вперше за 20 років євро за своєю вартістю зрівнялося з доларом.

Проте Європа цілком здатна пережити зиму в таких умовах, хоча їй і доведеться затягнути паски і на якийсь час відмовитися від ліберальних правил гри на енергетичному ринку.


Енергетичний фронт у ЄС

Експерт Центру Разумкова та колишній директор з комунікацій "Нафтогазу" Максим Білявський вважає, що всі дії "Газпрому" на європейському газовому ринку є нічим іншим як продовженням військових дій, але вже на економічному фронті.

“Росія давно вирішила, що вестиме проти союзників України активну ресурсно-фінансову війну. Вони будуть використовувати газ як зброю незалежно від того, чи повернуть турбіну чи ні. “Газпром”, як повністю підконтрольна Путіну організація й надалі виконуватиме усі його амбіції. Путін і надалі затискатиме постачання енергоресурсів до країн ЄС для того, щоб ЄС відчули максимальний рівень інфляції, а також уповільнення темпів економіки через дефіцит ресурсів та високу ціну на них”, — каже Білявський.

За словами експерта, частково росіянам удалося послабити ЄС. Енергетична криза привела до зростання інфляції від 3 до 8%. Також показовим є ослаблення євро, яке зрівнялося в ціні з доларом.

“Тому я думаю, що 21 липня “Північний потік-1” може не вийти з регламентних робіт і не заробити. Якби Росія хотіла співпрацювати з країнами ЄС, вона могла б зняти агрегати з газопроводу “Північний потік-2” та встановити їх на компресорну станцію “Північного потоку-1” або таки збільшити заявку на транспортування газу через українську ГТС. Вони цього не зробили, оскільки не зацікавлені у співпраці. Вони хочуть, щоб економіка країн, які підтримують Україну у війні, стрімко погіршувалась”, — каже Білявський.

Також він зазначає, що історія з турбіною може бути спробою створити лазівку для обходу санкцій. Повернення турбіни створить претендент, який пізніше може розроститися та знищити санкційну політику.


Європа, газ та новини з Росії

Після початку ремонтних робіт на “Північному потоці-1” та припинення постачання газу цим трубопроводом,італійська компанія Eni 11 липня повідомила, що постачання газу від “Газпрому” знизилися на третину порівняно з попередніми днями. Про зниження поставок повідомили і в австрійській OMV, поки що з застереженням, що приводу для запровадження надзвичайної ситуації в енергетиці немає.

У свою чергу, у Франції закликали готуватися до повної зупинки постачання газу з Росії. Французьке мінекономіки навіть почало складати перелік підприємств, які можна буде відключити від газу без наслідків для економіки. Також з метою забезпечення енергетичної безпеки французька влада вирішила націоналізувати компанію Electricite de France (EDF) , яка є флагманом французької ядерної енергетики.

Під час минулого загострення енергетичної кризи пожежу в ЄС допомагали гасити постачання зрідженого газу зі США, а також постачання газу з Норвегії. Однак на початку червня стався вибух на найбільшому американському LNG-терміналі у Фріпорті, штат Техас, через що постачання американського зрідженого газу до ЄС суттєво скоротилося. Щодо Норвегії, то там теж обійшлося не без проблем: через страйк було зупинено родовища Gudrun, Oseberg Süd та Oseberg Ost. До страйку могли приєднатися й інші родовища, але втрутився норвезький уряд та газовики повернулися до роботи . Примітно, що страйк був ініційований невеликою профспілкою Lederne, яка представляє інтереси переважно топ-менеджменту нафтогазової галузі. Однак і сам страйк та ризик її ескалації також суттєво підштовхнули ціни на європейських газових хабах.

За словами Білявського, європейський газовий ринок дуже чутливий до інформаційних сигналів, які генерують країни-постачальники газу. Цим активно користуються російські лобісти, яких на європейському газовому ринку ще дуже багато. Саме за рахунок інформаційного фактора ціна на газ і знаходиться у коридорі від 1800 до 2200 доларів за тисячу кубометрів.

“Я думаю, що у ЄС зараз достатньо ресурсів для подолання кризи. ЄС зараз не має проблем з вугіллям: на складах Антверпен-Роттердам приблизно на 20% більше вугілля, ніж його було на 1 липня 2021 року. Тому в генерації електроенергії можна балансувати первинний енергоносій та вибирати між природним газом та вугіллям. Зараз досить сприятлива ситуація, щоб ЄС максимально зменшив обсяги споживання газу. Насамперед у секторі ЖКГ. Тому я думаю, що щодо дефіциту газу більше шуму, ніж фактів”, — каже Білявський.

На думку експерта, знизити спотові ціни допоможе відновлення поставок газу з LNG-терміналу в американському Фріпорті, який має відновити роботу наприкінці серпня — початку липня. Також охолодити європейський ринок може державне втручання.

“ЄС може тимчасово переглянути модель ринку. Можна стимулювати споживачів домовлятися з трейдерами з Норвегії та Нідерландів про довгострокові та середньострокові контракти на постачання газу. Можна навіть оголосити передкризову ситуацію та зобов'язати сторони укладати такі контракти. Це дозволить знизити частку спотових торгів та стабілізує ціни. Загалом ситуація не така критична, як показують у медіа. Критичною її роблять російські лобісти в ЄС із головною метою знищити послідовність дій міжнародних партнерів України. Тобто те, що зараз відбувається на газовому ринку, це елемент війни проти України”, — каже Білявський.


Джерело:

Максим Білявський

Провідний експерт енергетичних програм


Народився у 1986 р. в Житомирській області.

Освіта:

Житомирський державний технологічний університет, факультет інженерної механіки (2008).

Кандидат технічних наук (2010).

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (2012).

Автор 17 патентів на винаходи та більше 100 наукових праць в галузі енергетики та машинобудування.

Досвід:

2008–2011 — оператор очисних споруд, диспетчер з транспортування газу Рівненського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів ДК «Укртрансгаз».

2011–2017 — провідний інженер, заступник начальника прес-служби, начальник відділу зв’язків з громадськістю та пресою ПАТ«УКРТРАНСГАЗ».

2017–2018 — директор з персоналу ПАТ «Магістральні газопроводи України», радник Міністра енергетики та вугільної промисловості України.

2021 — директор з інтегрованих комунікацій НАК «Нафтогаз України».

bielawski.maksym