Перші результати нафтогазових санкцій. Кремль втрачає доходи та розпродає свої резерви

14 квітня 2023

Через санкції Кремль втратив свої нафтогазові доходи, а російський бюджет у першому кварталі 2023 року має значний дефіцит. Росіяни розпродають ліквідну частину своїх резервів, щоб втримати економіку та продовжити фінансування війни в Україні.

Вже майже п’ять місяців працюють санкції ЄС щодо обмеження російської нафти та встановлення цінової стелі на продаж до третіх країн, та два місяці як діють санкції проти російських нафтопродуктів.

Через високу залежність російського бюджету від нафтогазових доходів саме цей пакет санкцій має бути дуже болючим для Кремля та послабити його здатність фінансувати війну в Україні.

Звісно ж Кремль намагається обійти санкції, через схеми реекспорту, а також перенаправляє експорт нафти та нафтопродуктів на інші ринки. Проте росіяни навіть в такому випадку росіяни змушені продавати свою нафту та нафтопродукти зі значними знижками.

В результаті за результатами першого кварталу 2023 року Росія втратила через нафтові санкції 51 млрд доларів. На фоні цього дефіцит російського бюджету в першому кварталі 2023 року склав 2,4 трлн рублів(28,9 млрд доларів) та очевидно буде зростати.

Щоб продовжити фінансувати воєнну кампанію і втримати економіку Кремль вимушений продавати ліквідну частину своїх резервів, котрі не потрапили під арешт західних країн та здебільшого розміщена в юанях і золоті. Загальний обсяг російського Фонду нацдобробуту станом на початок квітня за оцінками самих же росіян складає 11,9 трлн рублів(154,5 млрд доларів).

Таким чином при продовженні та розширенні санкційного тиску ймовірним є сценарій, за якого Кремль втратить можливість фінансувати військову кампанію в Україні, а російські військові зостануться без зарплатні, набоїв та продовольства. В свою чергу, це суттєво полегшить роботу ЗСУ з деокупації українських територій. 

Разом з цим економіка України також суттєво потерпає від війни. Однак Україна, котра захищається від агресора має суттєву підтримку від західних союзників. Так за заявою прем’єр-міністра Дениса Шмигаля Україна отримає 114 млрд доларів довгострокової допомоги. Крім того, Україна отримує допомогу на ведення війни з загарбником від Європи та США.

Однак війна все ще триває, і кожен її день це нові смерті мирних українців та воїнів ЗСУ. Якщо санкційний тиск вдасться посилити, шляхом включення в санкційний список нових товарів, наприклад ввести санкції на експорт російських алмазів та переглянути цінові обмеження на російську нафту та нафтопродукти поразку Кремля можна буде наблизити, а значить і зберегти життя тисячам людей.


Росіяни поступово адаптуються до санкцій

Провідний експерт Центру Разумкова Максим Білявський каже, що позиції російської нафти на глобальному ринку контрастно змінюються. За підсумками лютого, експорт сирої нафти через порти у Чорному морі знизився на 20%, порівняно з січнем 2023 року. Втім, вже за першу половину березня, обсяги відвантаження російської нафти зросли у два рази перевищили показники лютого місяця. При цьому понад 80% ресурсу було направлено на азійсько-тихоокеанський ринок.

Зростанню попиту сприяло відновлення економіки Китаю. Зокрема у лютому добовий попит на нафту зріс до 15,52 млн барелів, і за оцінками Білявського у квітні  може перевищити 16,2 млн барелів на добу. Такий тренд позначатиметься і на збільшенні експорту російської нафти.

“Окрім зростання обсягів експорту російської нафти зменшуватиметься дисконт і цьому, нажаль, сприятиме нове котирування для Urals. Річ у тому, що раніше цінове агенство Argus використовувало умову доставки CIF в порти ЄС для розрахунку котирування Urals, в якому право власності на товар переходило в порту призначення. Тепер, було введено нове котирування, яке прив’язано до DAP для споживачів у Індії та визначається шляхом опитування постачальників і трейдерів. Фактично, мова йде про спробу повернути російську нафту на досанкційний ціновий рівень”, — говорить експерт.

Попри це, за розрахунками Білявського, за підсумками 2023 року нафта марки Brent не коштуватиме дорожче $90 за барель. Принаймні на таку тенденцію вказує падіння нафтових котирувань, яке на початку третьої декади березня досягло рівня IV кварталу 2021 року.

Впродовж лютого та першої половини березня, попри ембарго на російські нафтопродукти, котирування бензину MED(середземноморський) знизилися на 7% до рівня $775 за тону. Водночас на європейському ринку, оптові котирування бензину NWE впали на $76 до $840 за тону. Така цінова кон’юнктура вплинула на ринок України, де відбулось здешевлення роздрібних цін бензину та дизельного пального на 10%.


Джерело:

Максим Білявський

Провідний експерт енергетичних програм


Народився у 1986 р. в Житомирській області.

Освіта:

Житомирський державний технологічний університет, факультет інженерної механіки (2008).

Кандидат технічних наук (2010).

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (2012).

Автор 17 патентів на винаходи та більше 100 наукових праць в галузі енергетики та машинобудування.

Досвід:

2008–2011 — оператор очисних споруд, диспетчер з транспортування газу Рівненського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів ДК «Укртрансгаз».

2011–2017 — провідний інженер, заступник начальника прес-служби, начальник відділу зв’язків з громадськістю та пресою ПАТ«УКРТРАНСГАЗ».

2017–2018 — директор з персоналу ПАТ «Магістральні газопроводи України», радник Міністра енергетики та вугільної промисловості України.

2021 — директор з інтегрованих комунікацій НАК «Нафтогаз України».

bielawski.maksym