Путін втратив владу на газовому ринку в Європі

08 вересня 2022

Як ЄС вдалося диверсифікувати поставки газу і підготуватись до зими


Хоч Росія і продовжила зупинку газопроводу “Північний потік-1”, ціни на газ в ЄС почали падати. ЄС вдалося диверсифікувати джерела поставок газу, а частка російського газу на європейському ринку впала до 9%.

31 серпня російський газовий монополіст “Газпром” повністю зупинив постачання газу до Європи по "Північному потоку" і розпочав планово-попереджувальні роботи на газоперекачувальному агрегаті. Ремонт за планами мали закінчити за кілька днів і запустити газопровід уже 3 вересня. 

Однак 3 вересня газопровід так і не запустили. Цього разу через виявлення витоку масла при обстеженні газоперекачувального агрегату №24 на компресорній станції "Портова". А вже 5 вересня прес-секретар Путіна Сергій Пєсков заявив, що проблеми з “Північним потоком” будуть до тих пір, доки ЄС не зніме з Росії санкції, котрі і заважають росіянам обслуговувати той самий газопровід.

Газовий шантаж ЄС на фоні війни в Україні став вже звичним, а сама історія з турбіною на компресорній станції “Портова” триває вже кілька місяців. Ще до початку війни Росія систематично використовувала скорочення поставок газу до ЄС, та заяви в ЗМІ, щоб підігріти європейський енергетичний ринок.

Однак після нещодавніх новин про продовження зупинки поставок газу “Північним потоком-1”, ціни відреагували не звичним зростанням, а навпаки почали знижуватися. Станом на 7 вересня ціна на газ на нідерландській біржі TTF складає 2 338 доларів за тисячу кубічних метрів, після зростання до понад 3 тисячі доларів в кінці серпня. 

Головним чином це було зумовлено втратою тих позицій на газовому ринку Європи, котрі Росія мала на початку війни. Так за даними Єврокомісії, якщо напередодні повномасштабного вторгнення в Україну росіяни поставляли до ЄС 40% всього імпортного газу, то станом на початок вересня їх доля складає 9%.

Звісно європейський газовий ринок є дефіцитним, а ціни на енергоносії в ЄС є надмірно високими, однак сховища ЄС заповнені на більш ніж 80% і в цілому Європі вдалося зробити неможливе та підготуватися до зими. Тож якщо у Путіна і був важіль економічного тиску на Єврокомісію, то зараз всі ці важелі впливу вичерпані. 

Попри скорочення поставок російського газу ЄС вдалося диверсифікувати цей об’єм з інших джерел. Зокрема через закупівлю зрідженого природного газу з США, країн північної Африки та Азербайджану. Звісно зима ще попереду і дуже багато залежатиме від погоди, однак Єврокомісії вдалося уникнути найбільш негативного сценарію і підготуватися до зими.


ЄС має запас газу на 2,5 місяці

Колишній директор з комунікацій "Нафтогазу", а нині експерт "Центру Разумкова" Максим Білявський говорить, що рекордні значення цін на газ, котрі були наприкінці серпня, в першу чергу були спричинені інформаційно-психологічним фактором, котрому в Єврокомісії вже навчились протидіяти, в першу чергу інформуючи населення.

“Я вважаю, що ціни на газ в ЄС будуть триматися в коридорі 1,5 тисячі доларів за тисячу кубічних метрів.Звісно існує ризик їх подальшого зростання, оскільки в процесі проходження опалювального сезону буде відбуватися відбір газу зі сховищ. Цим фактом буде користуватися російська пропаганда, звертаючи увагу на так зване “виснаження газових сховищ”, — каже експерт.

а його словами, в ЄС потрібно буде забезпечити так званий паралельний режим роботи сховищ, тобто одночасне закачування і відбір газу, якщо це передбачено технічними характеристиками окремих сховищ.

Білявський каже що, зараз найбільш вразливою та залежною від поставок російського газу є Італія, котра не відмовилася від поставок з Росії та продовжує отримувати його через “Турецький потік”.

“Судячи з активностей урядів Італії, Франції та Іспанії буде розширено інтерконекторні потужності з газотранспортної системи Іспанії до ГТС Франції. Подібні проектні роботи заплановані між Італією та Францією. Загалом Італія знаходиться в найбільшій зоні ризику від припинення поставок на європейський газовий ринок. Врегулювати ситуацію на італійському газовому ринку буде можливо шляхом перекидання блакитного палива з LNG терміналів Іспанії через Францію до Італії. Скоріше за все такий механізм буде реалізований вже на початку 2023”, — каже Білявський.

За його словами, газ до Італії також можна постачати з Алжиру через Транссередземноморський трубопровід, котрий йде від алжирського хабу Хассі-Рмель через Сицилію до континентальної Італії. Цей газопровід не завантажений на повну потужність і є предметом для перемовин.

“Водночас варто звернути увагу на активність російських дипломатів на Африканському континенті. Росія зараз робить все можливе, щоб уповільнити розширення співпраці африканських країн з Італією та Іспанією”, — каже Білявський.

За його словами, не зважаючи на дії Росії європейським країнам вдалося заповнити свої газові сховища до планового рівня. В тій же Італії газосховища заповнені на 83%, а в Німеччині на 95%. При цьому за перші дні вересня вдалося додатково закачати 1% від загальних потужностей європейських ПСГ.

“Вони мають запас, за умови повної зупинки постачання газу з усіх джерел, в тому числі з Росії, для Німеччини та Італії запасів газу вистачить приблизно на 2,5 місяці з урахуванням температурного фактора. Проблеми з проходженням опалювального сезону як в ЄС, так і в Україні немає. Лише в Україні найбільше ризиків пов’язані з повномасштабним вторгненням російської армії”, — каже Білявський.


Джерело:

Максим Білявський

Провідний експерт енергетичних програм


Народився у 1986 р. в Житомирській області.

Освіта:

Житомирський державний технологічний університет, факультет інженерної механіки (2008).

Кандидат технічних наук (2010).

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (2012).

Автор 17 патентів на винаходи та більше 100 наукових праць в галузі енергетики та машинобудування.

Досвід:

2008–2011 — оператор очисних споруд, диспетчер з транспортування газу Рівненського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів ДК «Укртрансгаз».

2011–2017 — провідний інженер, заступник начальника прес-служби, начальник відділу зв’язків з громадськістю та пресою ПАТ«УКРТРАНСГАЗ».

2017–2018 — директор з персоналу ПАТ «Магістральні газопроводи України», радник Міністра енергетики та вугільної промисловості України.

2021 — директор з інтегрованих комунікацій НАК «Нафтогаз України».

bielawski.maksym