Що дасть формат "НАТО Плюс" Україні

Які нові види озброєнь може отримати Україна у разі ухвалення нового законопроєкту Конгресу США про підтримку нашої країни, "ДС" поговорила з директором військових програм Центру Разумкова Миколою Сунгуровським


"ДС" Американські
конгресмени-республіканці розробили законопроєкт про підтримку України, який, серед іншого, передбачає надання статусу "НАТО Плюс". Водночас у проєкті є пункт про санкції проти "Північного потоку-2", від яких відмовилася адміністрація Байдена. Як ви оцінюєте шанси на ухвалення цього законопроєкту? Чи може він перетворитися з інструменту внутрішньополітичної боротьби республіканців з демократами на інструмент підтримки обороноздатності України?

М.С. З'являються хоч якісь певні терміни щодо нашого руху до НАТО. Йдеться про те, що США протягом 5 років сприятимуть вступу України до НАТО. Звичайно, можемо за 5 років не встигнути, але ми маємо вже хоч щось. Це умови, яких Україна домагатиметься на Мадридському саміті НАТО, щоб отримати План дій щодо вступу до Альянсу. Нам окреслили сфери, у яких треба працювати для цього.

А згаданий законопроєкт — розширення можливостей отримання різноманітного озброєння. Також передбачається посилення тиску США на Росію як у питаннях "Північного потоку-2", так і її пропагандистської кампанії проти Заходу та України. Тобто досить багато пунктів, які конкретизують та посилюють наше євроатлантичне партнерство.

"ДС" Тобто у форматі "НАТО Плюс" жодних кардинально нових форм військової підтримки України не передбачається?

М.С. Це скоріше не нові форми, а конкретизація та посилення старих. Буде збільшено фінансування на придбання зброї, якої саме — буде видно надалі. Зокрема нам потрібні засоби зв'язку, засоби ППО. Крім того, нам потрібне суттєве посилення військово-морського флоту. У цьому напрямку ми вже співпрацюємо з Великобританією, яка будує для України ракетні катери, що стосується США, то ми чекаємо на поставки катерів Mark VI.

"ДС" У згаданому законопроєкті йдеться про американські інвестиції в нашу оборонку з метою не допустити китайські інвестиції в цій чутливій галузі. Які спільні проєкти з американцями ми можемо реалізувати в оборонній сфері?

М.С. Йдеться перш за все про виробництво дронів, безпілотну авіацію, засоби радіоелектронної боротьби, по космосу вже існує кілька програм співпраці. Потенційно є багато сфер, де ми могли б співпрацювати з американцями, це залежить від того, який у нас потенціал. Тобто це не те, що цікаве Україні, а який маємо потенціал для такої співпраці. Звичайно, це залежить не лише від потреб ЗСУ, а й від світових ринків озброєнь. Зброя має користуватися попитом не лише на внутрішньому ринку, а й у світі. Насправді потрібно аналізувати ринки, їх можливості, потужності на предмет того, що ми можемо постачати.

"ДС" Чи може Україна, отримавши такий статус, розраховувати на отримання, скажімо, "Стінгерів" чи комплексів "Петріот"?

М.С. Так, для цього є підстави, адже суттєво збільшується фінансова підтримка постачання зброї, також йдеться про передачу Україні озброєнь, які раніше призначалися Афганістану. Тобто на "Стінгери" ми можемо розраховувати.


Джерело:

Микола Сунгуровський

Директор військових програм


Народився в 1951 р. в Москві.

Освіта:

Оренбурзьке вище військове зенітне ракетне училище (1972);

Київська академія протиповітряної оборони (1982);

Вища школа підприємництва при Київському інституті народного господарства (1991).

Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, автор понад 100 наукових праць.

Робота:

з 1982 р. — наукова робота (39-й Науково-дослідний інститут бойового застосування військ ППО сухопутних військ, Центральний науково-дослідний інститут МО, Національний центр оборонних технологій і воєнної безпеки, Аналітична служба Апарату РНБО);

з грудня 1999 р. — координатор програм Центру Разумкова;

з лютого 2000 р. — позаштатний консультант Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України;

з грудня 2006 р. — директор воєнних програм Центру Разумкова.

Полковник запасу, стаж військової служби — 31 рік. Сфери діяльності — системологія, системний аналіз, стратегічне планування, методи аналізу та забезпечення національної безпеки. Остання посада в державних органах — завідувач відділу Аналітичної служби Апарату Ради національної безпеки і оборони України.

(044) 201-11-98

sungurovsky@razumkov.org.ua