Фіни в НАТО: Програш Росії та урок для України

18 квітня 2022

Після початку широкомасштабної російської агресії проти Україні влада європейських країн замислилась про посилення своєї безпеки та оборони. Особливо це стосується тих держав, які раніше були нейтральними: йдеться про Швецію та Фінляндію. Багаторічне неприєднання до НАТО було для них виправданим, але зараз цей час, схоже, назавжди відійшов у минуле.

На думку співдиректора програм міжнародної політики та безпеки Центру Разумкова Олексія Мельника, дії Фінляндії та Швеції щодо вступу до НАТО навряд чи змінять позиції таких країн як Австрія чи Швейцарія, оскільки вони знаходяться в іншому геополітичному оточенні.

"Кордонам Австрії та Швейцарії нічого не загрожує, вони якраз знаходяться в оточенні країн НАТО. І це якраз той випадок, коли країни, які знаходяться в оточенні країн НАТО почувають себе в безпеці навіть знаходячись в статусі нейтральних країн" — відзначив експерт в розмові з "Апострофом".

Звісно, курс Фінляндії та Швеції щодо вступу до НАТО впливає на всю Європу, але треба не забувати, що насамперед він стосується нашої держави, адже тепер раніші покликання на нейтралітет сприймаються зовсім по-іншому, вважає Олексій Мельник.

"Після проголошення згаданого курсу формується зовсім інше ставлення до того компромісу про нейтралітет, який серйозно розгядався в контексті переговорів про можливе перемир'я. Тобто, очевидно, що ця позиція зазнає якщо не змін, то певного переосмислення. На мій погляд, доля грає злий жарт з Росією, тому що якщо Фінляндія вступить до НАТО, то можна буде погодитися з російською умовою про "фінляндизацію" України", — вважає експерт.


Джерело:

Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk