НАТО спотикання. Чи можна Україні поступитися Росії вступом в Альянс

23 березня 2022

Відмова України від вступу в НАТО теоретично може стати тим компромісом, який дозволить Володимиру Путіну припинити війну, зберігши обличчя перед російським населенням. Питання в тому, чи не стане така жертва поразкою України, але трохи згодом.


Питання вступу в НАТО — це один з компромісів, на який Україна могла б піти, щоб зберегти життя людей, вважає натомість Олексій Мельник, керівник програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова.

"Це виключно, щоб Росія могла продати це своєму населенню, — каже він в коментарі BBC News Україна. — Серйозно вірити в те, що нейтралітет гарантуватиме безпеку, безглуздо. Далі має бути "укріплений нейтралітет" як коштом власних оборонних спроможностей, так і за рахунок формальних гарантій зовнішніх".

Схожим форматом таких гарантій Мельник називає союз США з Японією та Південною Кореєю. Але додає, що ця війна може покласти початок геть новим формам союзів.

"Мабуть, багато хто з наших партнерів був би радий бачити Україну як свого союзника, як військову потугу, яка змогла стримати та завдати стратегічної поразки тому, що вважалося другою військовою потугою світу, — вважає він. — Я думаю, що Україна доволі цінний союзник і заради цього союзника можна взяти на себе певні ризики".

Експерт також закликає не переоцінювати НАТО, наголошуючи, що навіть відома п'ята стаття Північноатлантичного договору не передбачає обов'язкового та негайного введення військ союзників. Стаття передбачає "індивідуальну або спільну дію, яку вважатимуть необхідною, включаючи застосування збройних сил".

"Тобто те, що зараз НАТО та його члени роблять для України — це той максимум, на який може розраховувати Україна, ставши формальним членом, — вважає Мельник. — Я впевнений, що не зміниться ця позиція, НАТО не пошле сюди американського солдата. Розраховувати на інше — трохи наївно".


Джерело:

Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk