Реформуванню України можуть завадити самі українці

18 листопада 2014

Провідний експерт політико-правових програм Центру Разумкова Віктор Замятін в ефірі каналу «Соціальна країна» розповів про перебіг переговорів з приводу формування парламентської коаліції, а також назвав основні виклики, які супроводжуватимуть процес реформування України.

— Вікторе, як Ви вважаєте, чи є тема формування коаліції актуальною на тлі війни, що відбувається на сході України?

Так, ця тема є безумовно актуальною. У Конституції прописано, що у новій Верховній Раді формується більшість, яка призначає уряд і яка бере на себе відповідальність за його діяльність. Я би сказав, що формування коаліції сьогодні відбувається більш прозоро, ніж це було востаннє.

— На прикладі якої держави зараз треба розвиватися Україні?

Треба йти шляхом України, яку ми хочемо збудувати. Іншого вибору у нас немає, бо жодна країна в світі не мала тих умов і обставин, які ми маємо сьогодні.

— З чого повинен почати свою роботу новопризначений уряд України?

З виконання пакету вкрай необхідних реформ. Зараз не можна назвати точні закони, які необхідно ухвалити, але можна говорити про галузі, які потрібно реформувати, а це практично всі галузі.

У політичній сфері — це докорінна зміна виборчого законодавства. Це має бути пропорційна виборча система, базована на так званих відкритих списках. Є інформація, що начебто учасники переговорів домовилися про те, що вибори міських голів великих міст проходитимуть у два тури. Це безумовний крок вперед. Це робиться для того, аби потім не виявилося, що новообраний голова не представляє інтересів міської громади. Місцеве самоврядування необхідно повністю реформувати. Там мають бути інші сфери діяльності, відповідальності, сфера повноважень.

Також треба повністю реформувати правоохоронні органи, судову та фіскальну системи. Якісь кроки у реформуванні країни вже зроблено, але до кінця цього року їх має бути значно більше. Також вони повинні бути більш серйозні, ніж були до цього. Це має бути цілісна конкретна політика.

— Чи є в українців потреба в кращому житті?

Потреба в кращому житті є в кожного з нас. Але ми бачимо Україну, яка залишилася нам у спадщину від Радянського Союзу, і розуміємо, що за тих умов, які ми зараз маємо, створити кращу Україну для нас і наших дітей просто нереально. З 24 серпня 1991 року зовні робиться все для того, щоб наша держава не розвивалася.

— На Вашу думку, яка основна загроза стоїть перед українською державою на шляху її реформування?

Україна й українці. Вони можуть загрожувати реформам активним і пасивним спротивом. Українці, як і багато інших народів, хочуть, щоб хтось прийшов і зробив усе за них.

— Як Ви гадаєте, як довго протримаються оновлені уряд і парламент?

Такі прогнози зараз дуже важко робити. Парламент має у своєму середовищі дуже багато внутрішніх потенційних конфліктів для того, щоб не протриматися до кінця своєї каденції. І є висока ймовірність того, що ці конфлікти не будуть подолані. Від цього певною мірою залежить і доля уряду, хоча не на 100%.

Віктор Замятін

Директор політико-правових програм


Народився 13 січня 1966 року.

Освіта:

Закінчив історичний факультет Московського державного університету ім. Ломоносова, стажувався у Франції, Ізраїлі.

Робота:

Працював журналістом видань «КоммерсантЪ», «День».

З 2007 по 2010 роки працював головним консультантом, завідувачем відділу в секретаріаті Президента України.

З грудня 2012 року — провідний експерт політико-правових програм Центру Разумкова.

Заслужений журналіст України, державний службовець третього рангу.

Володіє англійською, сербською, хорватською, французькою і польською мовами.

(044) 201-11-92

zamiatin@razumkov.org.ua

viktor.zamiatin