Три чверті громадян країни переконані, що за останній рік життя погіршилося.
Хоч влада рапортує про те, що в 2016-му стало жити краще, в населення враження протилежне. Аж 73% громадян переконані, що в цілому ситуація в країні змінилася на гірше, пише газета Експрес.
Про це свідчать результати опитування Фонду “Демократичні ініціативи” та Центру Разумкова. Докладніше про них ми розпитали керівника соціологічної служби Центру Разумкова Андрія Биченка.
— Чи запитували ви респондентів, які саме негативні зміни мають на увазі українці?
— Так. Виявилося, що найбільш негативні зміни сталися у рівні цін та тарифів — тут про погіршення зазначили 88,5% населення. В економічному становищі України погіршення вбачають 77%, у рівні стабільності — 75%, в упевненості громадян у завтрашньому дні — 74%, а в рівні добробуту родини — 73%.
Окрім того, майже половина опитаних також помітили погіршення у ситуації зі злочинністю (62%), в охороні здоров’я (54%), оплаті праці (54.5%). Приблизно половина (49%) респондентів сказали, що відчули погіршення в соціальному захисті й стільки ж — у пенсійному забезпеченні. Рівень дотримання законності державними службовцями погіршився на думку 43% українців.
Здебільшого не сталося змін, на думку людей, у таких сферах, як становище російськомовного населення (69%), становище україномовного населення (70%), становище релігійних та етнічних меншин (64%), міжнаціональні стосунки (64%), рівень свободи слова (49%), рівень демократії (46%), дотримання прав і свобод (46%) та освіта (43%).
— Як ви пояснюєте такі результати? Чому люди почуваються недобре в матерільному плані?
— Бо об'єктивно таким є баланс заробітків і витрат людей. Знаю, що влада хвалиться, мовляв, за минулий рік ВВП зріс на 1,8%. Але це надзвичайно мало. Щоб надолужити обвал економіки в 2013 — 2014-му роках такими темпами, знадобиться багато років. Разом з тим ще й регулярно підвищують тарифи на комунальні послуги, зростає інфляція.
Та ще й рівень хабарництва не впав. Наша держава залишається на останніх місцях в антикорупційних рейтингах, опускається у бізнес-рейтингах. Так, у світовому Індексі сприйняття корупції за 2016 рік Україна посіла аж 131 місце. Цю сходинку з показником 29 балів разом з нами розділили Казахстан, Росія, Непал та Іран. Погана ситуація і з підприємництвом. У Індексі глобальної конкуренції наша держава за останній рік опустилася з 79-ї на 85-ту позицію. Тобто нам постійно говорять про реформи, вони нібито і відбуваються, але результату від них небагато.
— Вирішення яких проблем українці вимагають насамперед?
— Людей передусім цікавить врегулювання ситуації на Донбасі (74,9%), регулювання цін і зниження комунальних тарифів (56,4%). А ще -- стимулювання розвитку економіки й створення сприятливих умов для бізнесу (48,2%), боротьба з корупцією (45,6%) та підвищення пенсій і зарплат (41,6%).