Реальна влада просочується крізь пальці Зеленського в руки різних "сірих кардиналів"

22 квітня 2020

Експерт політико-правових програм Центру Разумкова — Олексій Розумний оцінив на прохання видання «Коментарі» шанси чинного президента Володимира Зеленського (рік тому він розгромно переміг Петра Порошенка в другому турі виборів) протриматися на посаді всю п'ятирічну каденцію.

Перспективи подальшого президентства Зеленського залежать як від його власних дій, так і від супутніх обставин.

На сьогоднішній день можна констатувати: чіткого та реалістичного плану, як і що робити на посаді президента, у Зеленського рік тому не було. Можливо, були певні фантазії про те, як було б добре стати президентом і «навести порядок в країні». Однак ці фантазії, звичайно ж, не витримали зіткнення з реальністю.

В силу своєї дезорієнтацію, нинішній президент не здатний бути впливовим суб'єктом реальної влади — остання просочується крізь його пальці в руки різних «сірих кардиналів» в його оточенні. При цьому номінальна влада Зеленського (в даному випадку, публічна влада його імені, від nomine — ім'я) залишається досить високою.

Наявні дані опитувань свідчать, що президент досі залишається дивно популярним серед народних мас. В цілому, такий стан в певній мірі сприяє стабільності президентського статусу Зеленського: простіше обійти (або «обвести») президента, заручившись підтримкою в його оточенні, ніж боротися з ним безпосередньо, публічно.

Якщо Зеленський змириться зі своєю роллю — цілком може добути весь президентський термін. У цьому сценарії я бачу тільки один найбільший ризик: якщо нинішній президент під впливом свого оточення вибере відверто проросійський політичний курс і вступить в силове протистояння з опозицією (подібно Януковичу). Це, так би мовити, «табу», і його порушення несе великі загрози для самого Зеленського і для всієї країни.

Що стосується іншого чинника — супутніх обставин подальшого президентства Зеленського — то складно щось прогнозувати. Світ постав перед масштабною економічною кризою, пов'язаним з пандемією і глобальним «локдауном». Поки невідомо, як довго це все триватиме, який буде глибина падіння. Звичайно, те, як Україна пройде цю круговерть, частково залежить і від компетентності управлінських рішень уряду і парламенту. Але оголошувати про «кінець епохи бідності» хтось явно поспішив.


Джерело:

Олексій Розумний

Провідний експерт політико-правових програм


Народився у 1992 році в Києві.

Освіта:

Київський національний університет імені Тараса Шевченка, історичний факультет (2014).

Кандидат політичних наук (2017).

Робота:

Жовтень 2015р. – червень 2016р. — екскурсовод І категорії в Національному музеї історії України у Другій світовій війні.

Листопад 2017р. – березень 2018р. — молодший науковий співробітник аналітично-інформаційного відділу Національного інституту стратегічних досліджень.

З квітня 2018 р. — експерт політико-правових програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-98

rozumnyi@razumkov.org.ua