Який напрям правильний? Фото: www.bsmu.edu.ua

Який напрям правильний?

Соціологи (точніше, полстери) багатьох країн полюбляють ставити респондентам запитання «У правильному чи неправильному напрямку йдуть справи в нашій країні?». Так, у липні цього року проведене у США опитування (the Center Square Voters’ Voice Poll) показало, що 65% американських виборців вважають, що їх країна рухається в неправильному напрямі, і лише 24% — що у правильному.

Приблизно те ж саме найчастіше спостерігалося і в Україні. Винятком були нетривалі сплески соціального оптимізму після обрання нового Президента. Наприклад, у вересні 2019 року, через кілька місяців після приходу до влади В. Зеленського, 57% опитаних відповідали, що справи йдуть у правильному напрямі, і лише 17% — що у неправильному. Однак, з часом рівень соціального оптимізму знову йшов на спад. І перед початком широкомасштабної російської агресії (у грудні 2021 року) більшість (65,5%) респондентів відповіли, що події в Україні розвиваються у неправильному напрямі, натомість правиль­ним розвиток подій назвали лише 20% опитаних.

Після початку повномасштабної війни частка тих, хто вважає, що події розвиваються у правильному напрямі, істотно зросла порівняно з «довоєнними» показниками. За даними опитування, що проводилося Центром Разумкова у вересні–жовтні 2022 року, 51% респондентів дотримувалися думки, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі, і лише 28% — що в неправильному.

Якщо зростання соціального оптимізму у зв’язку із зміною влади легко пояснити надіями на позитивні зміни, що пов’язані з приходом нової влади, то зростання впевненості в тому, що події розвиваються у правильному напрямі, викликане війною, виглядає парадоксальним.

Однак, це може бути пояснене тим, що мова йде не про оцінку сьогоденної ситуації, а про перспективи її розвитку. І покращення цих оцінок, найшвидше, було викликане тим, що:

  • Відбулася консолідація суспільства, зумовлена необхідністю боротьби із зовнішнім ворогом;
  • Була сформована чітка ціль суспільного розвитку і суспільної дії, де ключовим поняттям є перемога;
  • У суспільства з’явилося чіткі уявлення у системі координат «свої-чужі», що зумовлює чітке уявлення про те, що потрібно робити.

Примітно, що, наприклад, якщо у вересні–жовтні 2022 р. серед тих, хто на можливому референдумі проголосував би за вступ України до Європейського Союзу, 55% відповідали, що події розвиваються в правильному напрямі, і лише 26% — що в неправильному, то серед тих, хто голосував би проти вступу, більшість вважала, що події розвиваються в неправильному напрямі (відповідно 28% і 53%).

Чим вищим був рівень довіри до влади (наприклад, до Президента) тим більшою була частка тих, хто вважав, що події розвиваються в правильному напрямі (за даними опитування, що проводилося у вересні–жовтні 2022 року, їх частка зростала від 30% серед тих, хто зовсім не довіряє Президенту, до 64% серед тих, хто йому повністю довіряє, а за даними опитування, що проводилося у червні 2024 року, відповідно з 13% до 66%).

Найвищих показників частка громадян, які вважають, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі, досягла у лютому-березні 2023 р. (61%). Після цього спостерігалася тенденція зниження цього показника. За даними опитування, що проводилося Центром Разумкова у червні 2024 року, частка тих, хто вважав, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі, вже стала меншою, ніж частка тих, хто дотримувався думки, що вони розвиваються в неправильному напрямі (відповідно 33% і 47%), хоча, їх співвідношення все ж залишалося кращим, ніж перед початком повномасштабної війни (у грудні 2021 р. — відповідно 20% і 65,5%). 


Якщо говорити в цілому, як ви вважаєте, події в Україні розвиваються у правильному чи неправильному напрямі? , %

  Час проведення опитування:
  Грудень 2021 Вересень–жовтень 2022 Лютий–березень 2023 Березень 2024 Червень 2024 Серпень 2024 у тому числі опитані:
8–9 серпня з 10 по 15 серпня
У правильному напрямі 20,3 51,0 60,6 37,7 32,9 39,8 29,0 40,7
У неправильному напрямі 65,5 27,8 21,0 38,7 47,4 37,1 47,3 36,3
Важко відповісти 14,2 21,3 18,5 23,5 19,6 23,1 23,7 22,9


Здавалося, тенденцію зростання песимістичних оцінок мало що може зупинити. Але опитування, що проводилося з 8 по 15 серпня цього року Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова, показало зростання оптимістичних оцінок порівняно з червнем — вже 40% вважають, що події розвиваються у правильному напрямі, і 37% — що в неправильному.

Більше того, можна навіть встановити точну дату, коли відбувся цей «злам» у масовій свідомості українців — а саме 10 серпня: якщо оцінки тих респондентів, які були опитані 8 та 9 серпня, статистично значуще не відрізнялися від червневих (29% вважають, що події розвиваються у правильному напрямі, а 47% — що в неправильному), то у тих, хто був опитаний з 10 по 15 серпня, вже переважають оптимістичні оцінки (відповідно 41% і 36%). Тобто буквально за одну ніч частка оптимістів зросла на 12%.

І це попри те, що всі проблеми, які несе нам війна, залишилися, включаючи нічні (а для багатьох і денні) обстріли, «повзуче» просування ворога на Донеччині. Існує лише одна подія, якою можна пояснити таку зміну настроїв — це наступ Сил оборони на курському напрямі. Тому, оскільки немає жодного визначення, що таке «правильний напрям», то у даній конкретній ситуації саме курський виявився «правильним».

Звичайно, ніхто (принаймні, автор цієї статті) не знає, як будуть розвиватися події надалі і наскільки цей оптимізм буде підтвердженим подальшим розвитком подій. Але ці дані дають відповідь на одне важливе питання — що саме потрібно українському суспільству. Як виявилося, не «замирення за будь-яку ціну» (про що багато хто в світі любить говорити), а все таки хоча б локальні, але перемоги.


Джерело:

Михайло Міщенко

Заступник директора соціологічної служби


Народився в 1962 р. в Києві.

Освіта: Київський державний університет ім. Т. Шевченка, філософський факультет (1984). Кандидат соціологічних наук.

У 1984–1990 р. — співробітник Відділення соціології Інституту філософії Академії наук України;

1990–1998 — співробітник Інституту соціології Національної академії наук України;

1998–2003 — співробітник Українського інституту соціальних досліджень;

2003 — співробітник Київського міжнародного інституту соціології;

з жовтня 2003 р. — заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова.

(044) 201-11-94

mishchenko@razumkov.org.ua