Війна: хто втомився більше?

02 листопада 2024

За даними опитувань Центру Разумкова, якщо у вересні–жовтні 2023 року 21% українців вважали, що переговории з Росією «це дієвий спосіб досягнення миру, яким слід скористатися вже зараз», а 63% були не згодні з цим, то у вересні 2024 року частка тих, хто так вважає, зросла до 35%, хоча відносна більшість (48%) з цим не згодні.

Дехто розцінив таку динаміку відповідей як «втому» від війни і готовність українців іти на будь-які поступки, тільки б війна закінчилася. Але, як виявилося, готовність до переговорів і готовність до поступок — це не одне і те ж саме. У серпні 2024 року під час спільного опитування Центру Разумкова та Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва респондентів також питали про готовність до переговорів та готовність до поступок. Серед тих, хто дотримується думки, що «переговори про мир можливі вже зараз», лише 27% вважають прийнятним в обмін на припинення Росією агресії визнання окупованих територій України частиною Росії, 57% вважають це неприйнятним, а серед усіх опитаних прийнятним це вважають лише 9%, неприйнятним — 81%. Лише 17% від усіх опитаних вважають прийнятою відмову України від вступу до Європейського Союзу (неприйнятною — 71%), відмову від вступу до НАТО — відповідно 20,5% і 67%.

Цікаво порівняти ці результати з результатами опитування в Росії, які майже одночасно з Центром Разумкова (наприкінці вересня-на початку жовтня цього року) провели соціологи російської дослідницької установи «Левада-центр». Вони ставили запитання респондентам таким чином «Як ви вважаєте, зараз потрібно продовжувати військові дії чи почати мирні переговори?». Більшість (54%) опитаних росіян висловилися за мирні переговори, а меншість (39%) — за продовження бойових дій. Два роки тому — у вересні 2022 року — прихильники переговорів серед росіян становили 48%, прихильники продовження бойових дій — 44%.

При цьому в опитуванні Левада-центру «мирні переговори» протиставлялися «веденню бойових дій», тоді як в контексті запитання, яке ставив українцям Центр Разумкова, такого протиставлення не було (малося на увазі, що мирні переговори можуть вестися і під час бойових дій).

Цікаво, що навіть серед тих росіян, які заявляють, що підтримують діяльність Путіна на посту президента, більшість (51%) виступають за мирні переговори (за продовження бойових дій — 41%).

У випадку, коли опитаним росіянам ставилося запитання «Якби на цьому тижні президент Путін вирішив припинити воєнний конфлікт з Україною, ви би підтримали чи не підтримали це рішення?», підтримка цього рішення виявилася ще більшою (72%), ніж підтримка мирних переговорів при відповіді на запитання, в якому немає посилання «на Путіна» (проти — лише 20%). Зростання числа прихильників припинення війни при такому формулюванні зрозуміле, враховуючи російські реалії — за логікою частини російських респондентів, якщо до них раптом завітають представники «компетентних органів» і стануть запитувати, чому це вони дають такі відповіді, все можна буде «звалити на Путіна». Слід також зазначити, що частка тих, хто підтримав би негайне припинення війни («якщо Путін так вирішить») зросла порівняно з травнем 2023 року (коли соціологи вперше поставили росіянам таке запитання) (тоді таке рішення підтримали би 62% опитаних).

Отже, якщо шукати у наведених результатах відповідь на запитання, хто втомився від війни більше — українці чи росіяни, то виходить, що росіяни втомилися значно більше.


Джерело:

Михайло Міщенко

Заступник директора соціологічної служби


Народився в 1962 р. в Києві.

Освіта: Київський державний університет ім. Т. Шевченка, філософський факультет (1984). Кандидат соціологічних наук.

У 1984–1990 р. — співробітник Відділення соціології Інституту філософії Академії наук України;

1990–1998 — співробітник Інституту соціології Національної академії наук України;

1998–2003 — співробітник Українського інституту соціальних досліджень;

2003 — співробітник Київського міжнародного інституту соціології;

з жовтня 2003 р. — заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова.

(044) 201-11-94

mishchenko@razumkov.org.ua