Україна не відповідатиме перед Росією за борги приватних компаній

Науковий консультант з економічних питань Центру Разумкова Володимир Сіденко в ефірі радіо «Голос Столиці» розповів про те, як Україна буде розраховуватися за боргові зобов’язання перед Росією.

— Можете спочатку пояснити, що означає термін «комерційні борги»?

Комерційні борги — це кошти, які запозичені юридичними особами України і призначені для їхнього розвитку або здійснення комерційної діяльності, скажімо, з продажу товарів і послуг на території України.

— Тобто це приватні компанії. А в кого вони позичають? У державних банків чи в комерційних банків Російської Федерації?

Існує велика кількість різних форм запозичень. Є запозичення у вигляді цінних паперів, є у вигляді відстрочки платежів за надані товари... Тобто не можна сказати, що це якась єдина форма, і в залежності від цього ми повинні аналізувати кожний конкретний випадок окремо. У нашому випадку може йтися головним чином про ті проекти, які здійснювалися російськими юридичними особами на території України.

— З ким саме буде судитися Росія, на кого буде подавати позов? На Україну чи на приватні компанії?

Ми не можемо нічого сказати, поки ми не подивимося на конкретну угоду. Я маю великі сумніви, що борги, про які каже російський прем'єр, у всіх без винятку випадках гарантовані українською державою. Якщо вони не гарантовані українською державою, то будь-які вимоги до держави Україна є безпідставними.

— А за скільки часу накопичилася ця сума боргу у 25 млрд. доларів?

Це взагалі борги за весь час. Там є і короткострокові, і довгострокові борги.

— Тобто поки що це лише гучна заява?

Я думаю, що у цьому випадку йдеться виключно про ті 3 мдрд., які російський уряд позичив у вигляді євробондів, розміщених на ірландській фондовій біржі наприкінці 2013 року для уряду Азарова. І російський уряд не бажає говорити про реструктуризацію цього боргу, адже Україна веде сьогодні перемовини з відповідними інвестиційними фондами, насамперед американськими.

— Але російський прем'єр казав саме про долю комерційної заборгованості, тобто тут про 3 млрд. не йдеться...

Можливо, він говорить так, але мається на увазі саме той борг. Україна є державою з ринковою економікою, де держава не повинна відповідати за комерційні борги, якщо ці борги не оформлені фінансовими документами, які гарантують виплату з боку, скажімо, Міністерства фінансів.

— Якщо таких гарантій немає, то держава Росія може позиватися до комерційних структур?

Немає, тож Росія може судитися з ким завгодно, ми не будемо відповідати.

— А ці комерційні борги можуть підпадати під мораторій на виплату зовнішніх боргів приватним кредиторам?

Ні. Ті перемовини, які зараз тривають, стосуються євробондів. Не йдеться про звичайну комерційну заборгованість, яка утворюється у процесі здійснення, скажімо, інвестиційної або торгово-економічної діяльності.

Володимир Сіденко

Науковий консультант з економічних питань


Освіта:

Київський державний університет ім. Т. Шевченка, факультет міжнародних відносин і міжнародного права, відділення міжнародних економічних відносин (1977).

Доктор економічних наук (2000), член-кореспондент Національної академії наук України (2006), автор понад 200 наукових праць, в т.ч. опублікованих за межами України (Велика Британія, США, Німеччина, Російська Федерація, Угорщина та ін.).

Робота:

Науковий співробітник, завідувач відділу в Інституті соціальних та економічних проблем зарубіжних країн АН України (1980–1992), Інституті світової економіки і міжнародних відносин НАН України (1992–2000), Інституті економічного прогнозування НАН України (1992–2005), Інституті економіки та прогнозування НАН України (2005–2012).

Науковий консультант Президента України з питань зовнішньоекономічної політики (1994–1995).

Директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова (2001–2004 рр.).

Сфери діяльності: дослідження питань стратегії та механізму зовнішньоекономічної діяльності, структурних трансформацій в економіці, зовнішніх аспектів економічного зростання, глобального економічного регулювання, міжнародної економічної інтеграції, міжнародної конкурентоспроможності, іноземних інвестицій, економічних відносин України з Європейським Союзом та регіональними об’єднаннями на теренах СНД.

sidenko@razumkov.org.ua