Санкції Заходу завдали економіці Росії суттєвих втрат

Експерт економічних програм Центру Разумкова Катерина Маркевич в інтерв’ю газеті «Експрес» розповіла про те, як санкції Заходу вплинули на економіку Росії.


— Чи є цифри, які ілюструють масштаб економічних втрат Росії?

Санкції дуже суттєво вплинули на економіку Росії. Це ми бачимо практично за всіма основними макроекономічними показниками РФ. Так, відтік капіталу вже за минулий рік, згідно з офіційним звітом міністерства фінансів Росії, становив 151 млрд. доларів. За цей рік РФ, за оцінками самих росіян, втратить ще 110–130 млрд. доларів.

— Чи зазнав змін золотовалютний запас країни?

Якщо на початок 2014 року золотовалютні резерви Росії становили близько 520 млрд. доларів, то тепер вони зменшилися до трохи більш ніж 350 млрд. доларів.

Їхній обсяг зменшується і далі, адже через них уже у квітні-травні минулого року розпочалася повільна девальвація рубля. І сьогодні ці резерви активно використовують для підтримки валютного курсу. Зокрема за перші два тижні березня 2015 року на це пішло понад 25 млрд. доларів.

— Як впливає на міцність Росії зниження світових цін на нафту?

Цікаві підрахунки зробили експерти ОПЕК. У березневій доповіді вони зазначили, що падіння ціни нафти на 1 долар за барель позбавляє Росію експортного виторгу в розмірі 3 млрд. доларів на рік. Якщо вартість нафти цього року залишиться на рівні 55 доларів за барель, то Москва за підсумками року втратить 135 млрд. Це майже 10% ВВП. Ці розрахунки ОПЕК цілком справедливі.

До речі, якщо б сьогодні курс у Росії становив 32 рублі за долар, то ВВП країни був би більш як 2 трильйони доларів США. Через девальвацію національної валюти, курс якої сьогодні коливається в межах 62–65 рублів за долар, ВВП зменшиться майже до 1 трильйона доларів.

— Скільки ще часу РФ матиме ресурси для підтримки незмінною своєї політики?

Беручи до уваги сказане, якщо санкції діятимуть і далі, то Росії швидко настане кінець. Уже сьогодні стан російської економіки плачевний. Вона не має можливості отримувати конче потрібні для видобування певних ресурсів (зокрема нафти й газу) технології. Крім того, РФ не має можливості підписувати важливі контракти з європейськими компаніями про отримання машинобудівного устаткування, електроніки і товарів подвійного призначення (окреме обладнання, програмне забезпечення, технології).

— Отже, санкції діють?

Безперечно, санкції діють. І хоч як росіяни намагаються вдавати, що це не так, цифри говорять самі за себе. Їхні сукупні втрати вже наближаються до астрономічної цифри — півтора трильйона доларів США. І далі зростають.


Інтерв'ю опубліковане у друкованому номері газети «Експрес» від 19–26 березня 2015 року.

Катерина Маркевич

Провідний експерт економічних і соціальних програм


Народилася в 1989 році в Дніпропетровську.

Освіта:

  • Дніпропетровський національний університет ім. О. Гончара, факультет міжнародної економіки (2010);
  • Київський національний університет ім. Т. Шевченка, Інститут міжнародних відносин (2012);
  • Здобувач Національного інституту стратегічних досліджень при Президенті України.
  • Проходила практику в Управлінні зовнішніх зносин та ЗЕД Дніпропетровської облдержадміністрації (2009), Комісії з земельних відносин та охорони навколишнього середовища Дніпропетровської міської ради (2009), Секретаріаті Комітету зовнішніх зносин Верховної Ради України (2011), Управлінні інвестиціями та інноваціями Торгово-промислової палати України (2012).

Робота:

  • Попередній досвід роботи: Міжнародна консалтингова компанія «H-aRt», ПАТ «Український інститут проектування нафтопереробних і нафтохімічних підприємств Укрнафтохімпроект»;
  • жовтень 2012 р. – березень 2014 р. — молодший експерт економічних програм Центр Разумкова;
  • з березня 2014 р. — експерт економічних програм Центру Разумкова.

Автор наукових статей у виданнях ВАК України та учасник понад 30 міжнародних науково-практичних конференцій з тематики інвестиційної діяльності секторів української економіки, міжнародної інвестиційної діяльності на ринках країн групи БРІКС.

(044) 201-11-98

markevych@razumkov.org.ua

kateryna.markevych