Глобальний економічний спад. Прогноз для України, росії та решти світу

18 липня 2022

МВФ заявив, що перспективи світової економіки значно погіршилися, і вона може стикнутися з найбільшим випробуванням із часів Другої світової війни. Перші сигнали біди, що невпинно насувається, вже очевидні: сировинні ринки занервували. В очікуванні глобальної рецесії ціни на нафту обвалилися на понад 10% до $100/барель — найнижчих значень з початку травня. Аналітики Citi прогнозують, що до кінця року вартість “чорного золота” може знизитися до $65/барель на фоні падіння попиту. Більш як на 10% впала ціна й на залізну руду. Інвестиційний банк Goldman Sachs очікує подальшого зниження вартості цієї сировини у третьому кварталі до $90/т. То на скільки ймовірний сценарій світової рецесії чи зниження економічної активності в окремих країнах? І як вона може позначитися на нашому ВВП та економіці країни-агресорки, зокрема на її здатності вести надалі війну? Цю тему обговорюємо з провідною експерткою економічних і соціальних програм Центру Разумкова Катериною Маркевич.


А як світова рецесія може позначитися на українській економіці?

— За опитуваннями Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, на повну потужність у червні працювало лише 12% опитаних підприємств. Попри міжнародну фінансову допомогу, наші золотовалютні резерви за останні 6 місяців знизилися на $8,2 млрд до $22,8 млрд. Інфляція, емісія, падіння експорту, уповільнення бізнес-процесів, скорочення міжнародних резервів негативно впливають на українську економіку. Скорочення ВВП в Україні прогнозується на рівні 45% у 2022 році. Наша економіка вже перебуває у вкрай складному становищі через війну. Високі темпи інфляції, які сьогодні оцінюються у 20%, а до кінця року можуть пришвидшитися до 25–30%, розширюють категорію соціально вразливих верст населення. Платоспроможність населення впала: частка населення з доходами нижчими від фактичного прожиткового мінімуму, який для працездатних осіб у 2022 році становить 2481 гривню, може сягнути 70% порівняно з 18% у 2021 році.

А що з російською економікою? Чи скоротяться доходи рф, які вона зможе витрачати війну?

— Російська економіка вже страждає, і ситуація погіршуватиметься, зважаючи на санкції та уповільнення економік, з якими росія продовжує підтримувати економічні відносини. За даними The Economist, унаслідок санкцій експорт із ключовими західними партнерами скоротився на 44%. Водночас скоротився й імпорт майже вдвічі. Сотні компаній вийшли з російського ринку або продовжують згортати діяльність. Все це позначається на зменшенні податкових відрахувань до держбюджету. За прогнозами Світового банку, у 2022 році падіння ВВП росії передбачається на рівні 12,4%, водночас ситуація може змінитися, оскільки війна триває, ізоляція російської економіки продовжується, а ризики світової рецесії посилюються. Тобто росія входить у найбільшу рецесію за останні тридцять років. Запаси імпортних комплектуючих закінчуються, все більше компаній перестають платити заробітну плату, зростає рівень безробіття. Скорочуються доходи домогосподарств з поправкою на інфляцію, яка коливається у межах 16%. “Міцний” рубль, яким хизується російська влада, є побічним ефектом удару по російській економіці. Усе йде до того, що росія стане економічним придатком Китаю.

Вважається, що великі проблеми у світовій економіці виникли передусім через вторгнення путінської армії в Україну. Чи це так?

— Так. Повномасштабне вторгнення росії спричинило ланцюгову реакцію, яка вразила світову економіку, та є однією з головних причин глобальної рецесії, яку прогнозують міжнародні організації та агентства. Порушені торговельні зв’язки, транзитні маршрути, особливо для морських контейнерних та авіаційних вантажних перевезень, підвищилися ціни на енергоресурси, а страхові премії збільшили вартість доставки. За збереження високих цін на продовольство значна кількість людей в африканських країнах та країнах Південно-Східної Азії може опинитися в умовах крайньої бідності. Україна — теж величезній зоні ризику.


Джерело:

Катерина Маркевич

Провідний експерт економічних і соціальних програм


Народилася в 1989 році в Дніпропетровську.

Освіта:

  • Дніпропетровський національний університет ім. О. Гончара, факультет міжнародної економіки (2010);
  • Київський національний університет ім. Т. Шевченка, Інститут міжнародних відносин (2012);
  • Здобувач Національного інституту стратегічних досліджень при Президенті України.
  • Проходила практику в Управлінні зовнішніх зносин та ЗЕД Дніпропетровської облдержадміністрації (2009), Комісії з земельних відносин та охорони навколишнього середовища Дніпропетровської міської ради (2009), Секретаріаті Комітету зовнішніх зносин Верховної Ради України (2011), Управлінні інвестиціями та інноваціями Торгово-промислової палати України (2012).

Робота:

  • Попередній досвід роботи: Міжнародна консалтингова компанія «H-aRt», ПАТ «Український інститут проектування нафтопереробних і нафтохімічних підприємств Укрнафтохімпроект»;
  • жовтень 2012 р. – березень 2014 р. — молодший експерт економічних програм Центр Разумкова;
  • з березня 2014 р. — експерт економічних програм Центру Разумкова.

Автор наукових статей у виданнях ВАК України та учасник понад 30 міжнародних науково-практичних конференцій з тематики інвестиційної діяльності секторів української економіки, міжнародної інвестиційної діяльності на ринках країн групи БРІКС.

(044) 201-11-98

markevych@razumkov.org.ua

kateryna.markevych