Підсумки роботи енергетичної галузі України: 2015 рік

Експерт економічних програм Центру Разумкова Катерина Маркевич дослідила основні проблеми і перспективи у розвитку енергетичної галузі України у 2015 році.

Значна частина енергетичного сектору України упродовж довгих років була залежною від закупівель природного газу, нафтопродуктів, палива для електростанцій, як ТЕС, так і АЕС у Росії. Залежність від імпорту перетворила газ, нафту, ядерне паливо, а згодом і вугілля на важелі тиску на нашу країну з боку сусідньої держави. Втрата об’єктів паливно-енергетичного комплексу та перспективних територій для розробки вуглеводневих ресурсів внаслідок анексії Криму і військових дій на сході країни, а також руйнування нафтогазової інфраструктури в Донецькій і Луганській областях — нові додаткові фактори, що значною мірою послабили рівень енергетичної безпеки країни.

Минулий 2015 рік був непростим для української енергетики та пов’язаних з нею секторів економіки. Зокрема йдеться про дефіцит антрацитового вугілля для ТЕС та проблеми з його поставками, провал програми з приватизації енергетичних об’єктів, невиважену податкову політику у секторі газовидобутку, що призвела хоча й до незначного, але зниження видобутку природного газу, значне підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги, значну частку контрафактного та неякісного моторного палива, що не підпадає під контроль.

Але незважаючи на низку проблем 2015 рік став знаковим для України, і країна все-таки змогла досягти певних успіхів в енергетичному секторі. Тут варто виокремити диверсифікацію поставок природного газу, що призвела до безпрецедентного скорочення імпорту природного газу з Росії; зменшення загального споживання природного газу, збільшення транзитного трафіку цього ресурсу територією України, диверсифікацію ядерного палива, що поклало початок зниженню залежності від сусідньої держави; прийняття та імплементацію прогресивного законодавства у різних секторах енергетики, що відповідає європейським стандартам; продовження програми з енергоефективності та енергозбереження тощо.

Вітчизняний сектор енергетики, позбавлений можливості для проведення структурних реформ, з часом перетворився на джерело надприбутків для високопосадовців, які захопивши важелі управління, прагнули зберегти за собою право «експлуатації» енергетичних активів. Відтак, рішення органів державної влади у секторі енергетики не завжди є виваженими і відображають «власні інтереси», а не інтереси суспільства, малого та середнього бізнесу. Сьогодні прийняття рішень у секторі енергетики органами державної влади здійснюється без комплексної оцінки їхньої ефективності, результативності і доцільності, в ручному режимі, під тиском громадськості або груп «власних» інтересів, на основі неповної та суперечливої інформації. Усе це досі не дає повноцінно та прозоро впроваджувати реформи у цьому секторі.

Читати весь текст дослідження

Катерина Маркевич

Провідний експерт економічних і соціальних програм


Народилася в 1989 році в Дніпропетровську.

Освіта:

  • Дніпропетровський національний університет ім. О. Гончара, факультет міжнародної економіки (2010);
  • Київський національний університет ім. Т. Шевченка, Інститут міжнародних відносин (2012);
  • Здобувач Національного інституту стратегічних досліджень при Президенті України.
  • Проходила практику в Управлінні зовнішніх зносин та ЗЕД Дніпропетровської облдержадміністрації (2009), Комісії з земельних відносин та охорони навколишнього середовища Дніпропетровської міської ради (2009), Секретаріаті Комітету зовнішніх зносин Верховної Ради України (2011), Управлінні інвестиціями та інноваціями Торгово-промислової палати України (2012).

Робота:

  • Попередній досвід роботи: Міжнародна консалтингова компанія «H-aRt», ПАТ «Український інститут проектування нафтопереробних і нафтохімічних підприємств Укрнафтохімпроект»;
  • жовтень 2012 р. – березень 2014 р. — молодший експерт економічних програм Центр Разумкова;
  • з березня 2014 р. — експерт економічних програм Центру Разумкова.

Автор наукових статей у виданнях ВАК України та учасник понад 30 міжнародних науково-практичних конференцій з тематики інвестиційної діяльності секторів української економіки, міжнародної інвестиційної діяльності на ринках країн групи БРІКС.

(044) 201-11-98

markevych@razumkov.org.ua

kateryna.markevych