Новий складний виклик на ринку електроенергії України

Спостерігаємо за новим рекордом аварійної допомоги для української енергосистеми. У середу 23 серпня загальний обсяг з Польщі та Румунії становив 1800 МВт·год, у понеділок — 2000 МВт·год і епічний рекорд у вівторок 3900 МВт·год.

За приблизними оцінками, середній прайс-кеп в Україні на 20% нижче за середню ціну в Словаччині. І на 36% середня ціна на українському ринку була 23 серпня нижчою, ніж середня в Словаччині (Вартість базового навантаження електроенергії на РДН в Україні та сусідніх країнах ЄС, Діаграма 1). Вартість аварійної допомоги від 30% до 2 разів дорожче. Це означає, що рівня прайс-кепів недостатньо наразі для покриття попиту.

Без врегулювання даного питання Україна, на жаль, стикнеться із вкрай неприємним вибором — переходити на регулярні графіки планових відключень по усій країні чи імпортувати електроенергію за найбільшою із усіх можливих варіантів ціною аварійної допомоги (не факт що навіть ця опція буде увесь час доступна).

Особисто я проти підняття цін, оскільки це ще сильніше вдарить по конкурентоздатності нашого бізнесу. Однак, краще говорити правду, як вона є ніж ховати голову у пісок подібно страусу. Можливо треба вишукувати потенціал, як цього не зробити у першу чергу через аналіз витрат НАЕК "Енергоатом" та дослідити ймовірні зловживання на ринку, але без зміни прайс-кепів поки що не розумію, як цю ситуацію можливо врегулювати. Якщо хтось знає, то не мовчить — надавайте пропозиції, але аргументовані.

Як бачимо, дефіцит потужностей стає головним драйвером зростання ціни електроенергії у воєнний час. Рашисти хоча й не змогли, як не старалися, знищити нашу енергосистему, але зруйнували або серйозно пошкодили дуже багато інфраструктурних об’єктів високовольтних ліній передач та генерації. Це у свою чергу призводить до дефіциту електроенергії на ринку, а значить й до зростання цін. Особливо це питання загострилося в піковому періоді ремонтної компанії підготовки до ОЗП, що співпало із довгим періодом утримання високих температур повітря.

Треба також розуміти, що ціна в сусідніх державах електроенергії — це не фінальна ціна для нас імпортна, бо ще є ввізне мито та акциз. Ну і для трейдерів є ще викуп перетину та інші платежі в європейських країнах.


Діаграма 1. Вартість базового навантаження електроенергії на РДН в Україні та сусідніх країнах ЄС

За даними ОРЕ

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko