Зростання безробіття: чи можливо подолати кризу на ринку праці та за рахунок чого

20 квітня 2020

З початку карантину кількість звернень українців до центрів зайнятості зросла в 10 разів. Про це повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль. «Доручив Мінекономіки надати центрам зайнятості всі інструкції, щоб прискорити виплату людям допомоги з тимчасового безробіття. Порівняно з докарантинним періодом, кількість звернень до відповідних служб зросла в 10 разів», — сказав прем'єр-міністр Денис Шмигаль. У коментарі «Слово і діло» експерт економічних програм Центру Разумкова Володимир Сіденко пояснив, що карантинними заходами влада сама спровокувала таку ситуацію на ринку праці і припустив, що тенденція буде погіршуватися.

Володимир Сіденко переконаний, що кризи у сфері зайнятості можна було уникнути, якби влада в питанні боротьби з коронавірусом орієнтувалася не на виключно заборони, а на виявлення осередків зараження, масове тестування і цільову ізоляцію.

Експерт уточнив, що Україна в економічному плані не була готова до заборонених заходів, оскільки в країні немає ані резервів, ані грошей. При цьому держава обрала найпростіший спосіб боротьби з інфекцією: все зупинити і заборонити. Наслідки очевидні, ба більше, вони тільки в початковій фазі свого розвитку, зазначив Сіденко.

«Той випадок, коли ліки гірші за хворобу, точніше ліки у вигляді заборонних заходів виявилися з побічними ефектами. Скорочення зарплат, падіння ВВП, зростання безробіття — це тільки початок», — констатував Володимир Сіденко.

Експерт економічних програм Центру Разумкова підкреслив, що в держави немає коштів, щоб утримувати або хоч якось підтримувати таку кількість безробітних. Більше того, поки незрозуміло, коли Україна отримає транш МВФ і чи вистачить навіть цих коштів, зазначив економіст.

Володимир Сіденко висловив сумніви з приводу того, що грошей, які надасть МВФ, вистачить для подолання проблем, оскільки розрив у бюджеті становить близько 300 мільярдів гривень, що перевищує 10 мільярдів доларів.

За словами Сіденка, без перегляду виплат за зовнішніми боргами нічого не вийде.

«Друга половина квітня в режимі карантину. Про вірус в Китаї було відомо ще в січні. Чим займалася влада в Україні весь цей час? Розраховувала, що нас не зачепить? Чому було не закупити маски, тести? А тепер ми застосовуємо найпростіші заходи — заборони», — поділився думкою експерт.

При цьому він назвав дуже оптимістичними плани прем'єра щодо створення 500 тисяч робочих місць, оскільки незрозуміло поки, хто і як їх буде створювати.

«Робочі місця створюють підприємці. Звичайно, окремі сектори можна підняти. Наприклад, компанії, які займаються інтернет-торгівлею, служби доставки, експедиторські компанії можуть розширити свою сферу діяльності. Але це не компенсує рівень безробіття. Коли значна кількість укарїнців має базові доходи, то їм доводиться просто обмежувати розтрати. Обмеження витрат — спад економіки й безробіття. Не працюють підприємства, які створюють на ринку і попит, і пропозицію. Тому Україна має подвійний шок для економіки і подолати його вкрай важко», — прокоментував експерт економічних програм Центру Разумкова Володимир Сіденко.


Джерело:

Володимир Сіденко

Науковий консультант з економічних питань


Освіта:

Київський державний університет ім. Т. Шевченка, факультет міжнародних відносин і міжнародного права, відділення міжнародних економічних відносин (1977).

Доктор економічних наук (2000), член-кореспондент Національної академії наук України (2006), автор понад 200 наукових праць, в т.ч. опублікованих за межами України (Велика Британія, США, Німеччина, Російська Федерація, Угорщина та ін.).

Робота:

Науковий співробітник, завідувач відділу в Інституті соціальних та економічних проблем зарубіжних країн АН України (1980–1992), Інституті світової економіки і міжнародних відносин НАН України (1992–2000), Інституті економічного прогнозування НАН України (1992–2005), Інституті економіки та прогнозування НАН України (2005–2012).

Науковий консультант Президента України з питань зовнішньоекономічної політики (1994–1995).

Директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова (2001–2004 рр.).

Сфери діяльності: дослідження питань стратегії та механізму зовнішньоекономічної діяльності, структурних трансформацій в економіці, зовнішніх аспектів економічного зростання, глобального економічного регулювання, міжнародної економічної інтеграції, міжнародної конкурентоспроможності, іноземних інвестицій, економічних відносин України з Європейським Союзом та регіональними об’єднаннями на теренах СНД.

sidenko@razumkov.org.ua