Вірус бідності та умови для МВФ: як позначиться на економіці продовження карантину

27 березня 2020

Не можна боротися з епідемією так, щоб зупинити все життя. Таким шляхом не пішла навіть Росія. Китай пішов шляхом ізоляції, але в межах окремого регіону. Україна обрала згубний шлях, при тому що резервів у країні немає. Таку думку в коментарі «Слово і Діло» висловив експерт економічних програм Центру Разумкова Володимир Сіденко.

Володимир Сіденко негативно оцінив рішення влади про продовження карантину і застеріг від подібних дій у подальшому.

На його думку, якщо карантин буде продовжено й далі, то навіть дефолтом все не закінчиться, а допомога МВФ не допоможе.

«На сьогодні вже варто говорити не про допомогу МВФ і дефолт, а про тотальну економічну катастрофу. Кожен день карантину — це руйнування ділових відносин, зупинка діяльності різних секторів економіки. Підривається не тільки зовнішній баланс країни, а загальний фінансовий баланс. Продовження карантину — це стратегія, яка наближає економічну катастрофу», — зауважив Сіденко.

Він акцентував увагу на досвіді інших країн, які різними шляхами виходили та виходять з ситуації з коронавірусом. Наприклад, є китайський досвід ізоляції і водночас — корейський, де обмежень було менше, а всі зусилля кинуті на активне тестування населення.

На думку економіста, даний підхід набагато ефективніший та розумніший, ніж просто продовження карантину. Така держава, як Україна, зі слаборозвиненою економікою, не може дозволити собі місяцями перебувати в стані карантину, додав експерт.

«Так, є загроза не тільки коронавірусу, але є загроза й вірусу тотальної бідності населення. Чи усвідомлює це влада? Наслідки можуть бути такі, що ніякі транші МВФ не компенсують ці втрати», — підкреслив Володимир Сіденко.

За деякими оцінками, падіння ВВП може бути до рівня 15%, якщо карантин продовжать до кінця квітня. Якщо заходи пролонгують на більш тривалий термін, від чого гарантій немає, то падіння досягне 30%. А при падінні до 30% економічна система починає руйнуватися, застеріг фахівець.

За його словами, згідно з деякими опитуваннями 23% компаній будуть урізати зарплату співробітникам.

Українська влада повинна змінити акценти, зосередитися на проведенні тестів, додав Сіденко.

Він звернув увагу на те, що інші країни запроваджують карантин, але водночас проводять сотні тисяч тестів, тоді як кількість тестів, зроблених в Україні, не дають жодного уявлення про те, як швидко поширюється інфекція.

«Продовження карантину дасть якийсь ефект. Однак це те саме, що боротися зі шкідливими комахами шляхом підпалу свого будинку. Шкідливі комахи зникнуть, але не буде й будинку», — поділився думками Сіденко.

Експерт Центру Разумкова зауважив, що крім того, що влада повинна акцентувати увагу на масовому тестуванні, також потрібно поставити перед МВФ два питання.

«Україна, безумовно, не може відмовитися від виплати за зобов'язаннями. Потрібно ставити перед кредиторами питання про те, щоб перенести виплати за боргами у зв'язку з форс-мажорними обставинами. Крім того, слід порушити питання про те, щоб використовувати спеціальну кредитну лінію для того, щоб профінансувати найбільш необхідні речі для боротьби з вірусом — системи тестування», — прокоментував експерт економічних програм Центру Разумкова Володимир Сіденко.


Джерело:

Володимир Сіденко

Науковий консультант з економічних питань


Освіта:

Київський державний університет ім. Т. Шевченка, факультет міжнародних відносин і міжнародного права, відділення міжнародних економічних відносин (1977).

Доктор економічних наук (2000), член-кореспондент Національної академії наук України (2006), автор понад 200 наукових праць, в т.ч. опублікованих за межами України (Велика Британія, США, Німеччина, Російська Федерація, Угорщина та ін.).

Робота:

Науковий співробітник, завідувач відділу в Інституті соціальних та економічних проблем зарубіжних країн АН України (1980–1992), Інституті світової економіки і міжнародних відносин НАН України (1992–2000), Інституті економічного прогнозування НАН України (1992–2005), Інституті економіки та прогнозування НАН України (2005–2012).

Науковий консультант Президента України з питань зовнішньоекономічної політики (1994–1995).

Директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова (2001–2004 рр.).

Сфери діяльності: дослідження питань стратегії та механізму зовнішньоекономічної діяльності, структурних трансформацій в економіці, зовнішніх аспектів економічного зростання, глобального економічного регулювання, міжнародної економічної інтеграції, міжнародної конкурентоспроможності, іноземних інвестицій, економічних відносин України з Європейським Союзом та регіональними об’єднаннями на теренах СНД.

sidenko@razumkov.org.ua