Велика приватизація в Україні: чи є шанси не залишитися в програші

09 листопада 2017

Шанси на успішну приватизацію мінімальні. Річ не лише в невдалих попередніх кроках, бо це вже буде п’ята така спроба, а в тому, що будь-хто, хто проаналізує макроекономічну ситуацію та структурні особливості економіки, зрозуміє — державна власність уже не є такою привабливою для продажу.

Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів експерт економічних програм Центру Разумкова Володимир Сіденко, оцінюючи подання до ВР урядового законопроекту про приватизацію держмайна в 2018 році на суму 22,5 мільярди гривень.

«Довгі роки відсутності інвестицій, відсутність модернізаційних процесів на відповідних виробництвах значною мірою знецінило той капітал, який виставляється сьогодні урядом на продажу. Тому набагато доцільніше було йти шляхом не приватизації, щоб за цей рахунок вирішити бюджетні та фінансові проблеми, а почати модернізацію на державних об’єктах», — зазначив Сіденко.

Він підкреслив, що має бути власник, який не лише зароблятиме, але й вкладатиме кошти в розвиток.

За його словами, приватизація в нинішніх умовах недоречна.

«Раніше приватизацію планували провести на 17 мільярдів гривень, а зараз — на 22,5 мільярди. Однак уряд не зможе вийти на цю цифру. Якщо будуть виставлятися високі планки щодо стартової ціни, то, скоріш за все, продаж узагалі не відбудеться. Ми вже мали такий досвід із приватизацію ОПЗ, коли не було жодного інвестора», — додав економіст.

Експерт уточнив, що проблема зовсім не в тому, що всі об’єкти погані чи хтось проти приватизації.

«Україна має об’єкти, які дійсно можна продати. Однак слід розуміти, що в загальній масі курс на максимальну ціну не відповідає реаліям, нинішньому стану української економіки», — резюмував Володимир Сіденко.

Раніше аналітики «Слова і Діла» з'ясували, що в 2016 році прибуток від приватизації склав менш ніж 1% від запланованого.

Нагадаємо, в МЕРТ мають намір приватизувати кіностудію імені Олександра Довженка та всі пов'язані з цирковою діяльністю держпідприємства. Загалом у 2017-2020 роках із 3,444 тисячі держпідприємств 893 підлягають приватизації.


Володимир Сіденко

Науковий консультант з економічних питань


Освіта:

Київський державний університет ім. Т. Шевченка, факультет міжнародних відносин і міжнародного права, відділення міжнародних економічних відносин (1977).

Доктор економічних наук (2000), член-кореспондент Національної академії наук України (2006), автор понад 200 наукових праць, в т.ч. опублікованих за межами України (Велика Британія, США, Німеччина, Російська Федерація, Угорщина та ін.).

Робота:

Науковий співробітник, завідувач відділу в Інституті соціальних та економічних проблем зарубіжних країн АН України (1980–1992), Інституті світової економіки і міжнародних відносин НАН України (1992–2000), Інституті економічного прогнозування НАН України (1992–2005), Інституті економіки та прогнозування НАН України (2005–2012).

Науковий консультант Президента України з питань зовнішньоекономічної політики (1994–1995).

Директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова (2001–2004 рр.).

Сфери діяльності: дослідження питань стратегії та механізму зовнішньоекономічної діяльності, структурних трансформацій в економіці, зовнішніх аспектів економічного зростання, глобального економічного регулювання, міжнародної економічної інтеграції, міжнародної конкурентоспроможності, іноземних інвестицій, економічних відносин України з Європейським Союзом та регіональними об’єднаннями на теренах СНД.

sidenko@razumkov.org.ua