ЦВК і соціологія: навіщо комісії хочуть надати невластиві їй функції

09 вересня 2020

Депутати ВР з фракції "Слуга народу" пропонують надати ЦВК функції проведення опитувань громадської думки. Українські соціологи дивуються, чому їхній "хліб" віддають центрвиборчкому.


Законопроєкт, який дає право Центральній виборчій комісії (ЦВК) України проводити опитування громадської думки, депутати від фракції "Слуга народу" зареєстрували у Верховній Раді 3 вересня, а вже наступного дня хотіли його підтримати у сесійній залі й скоротити строки внесення та розгляду альтернативних до нього законопроєктів. Однак профільний комітет не зміг зібрати кворум та розглянути цей законопроєкт. Тому, ймовірно, його розглядатимуть на наступному пленарному засіданні вже 15 вересня. Нині законопроєкт, згідно з інформацією на сайті українського парламенту, досі опрацювується у комітеті з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, а 8 вересня до нього були надані пропозиції комітету.

Автори законопроєкту, депутати монобільшості Олександр Корнієнко, Андрій Клочко, Володимир Іванов, Олександр Качура та Андрій Стріхарський вважають, що українцям бракує налагоджених зв'язків  між органами державної влади та громадськістю. У пояснювальній записці до законопроєкту вони вказують, що опитування громадської думки дозволить вдосконалити систему державного управління, адже наддасть змогу налагодити інформаційну взаємодію між органами державної влади та громадянами в ході реалізації реформ, забезпечити їх відповідне коригування.

Такі пропозиції найбільше бентежать українських соціологів. Заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова Михайло Міщенко дивується, чому громадську думку та настрої суспільства має досліджувати ЦВК, адже весь час цим займалися професійно соціологічні служби, які працюють за міжнародними методиками та визначеними критеріями, що унеможливлюють маніпуляції з громадською думкою.

"Навіщо наділяти ЦВК функціями, які їй не властиві, якщо там немає жодного фахівця-соціолога? Це те ж саме, що ЦВК наділити функціями літакобудування, бо ж так само там немає цих фахівців. Чомусь влада вирішила, що соціологія — це така наука, що нею може займатися навіть ЦВК", — сказав DW Михайло Міщенко. На його думку, якщо нинішня влада не довіряє приватним соціологічним службам, то радше треба створити державну соціологічну службу, яка буде професійно проводити опитування громадської думки, а не наділяти цими повноваженнями орган, який взагалі немає стосунку до соціологічних опитувань.


Джерело:

Михайло Міщенко

Заступник директора соціологічної служби


Народився в 1962 р. в Києві.

Освіта: Київський державний університет ім. Т. Шевченка, філософський факультет (1984). Кандидат соціологічних наук.

У 1984–1990 р. — співробітник Відділення соціології Інституту філософії Академії наук України;

1990–1998 — співробітник Інституту соціології Національної академії наук України;

1998–2003 — співробітник Українського інституту соціальних досліджень;

2003 — співробітник Київського міжнародного інституту соціології;

з жовтня 2003 р. — заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова.

(044) 201-11-94

mishchenko@razumkov.org.ua