Тестова ідея: можливість референдуму щодо питання Донбасу аналізують експерти

04 червня 2021

Президент України Володимир Зеленський заявив, що питання розв'язання конфлікту на Донбасі винесуть на перший всеукраїнський референдум, який пройде за новим законом. Однак про що саме запитають українців і коли пройде волевиявлення — поки що невідомо. Передбачуваний референдум може стати предметом політичних спекуляцій і маніпуляцій, тому журналісти телеканалу "Дом" розібрали всі "за" і "проти" цього процесу.

Аналітик Віктор Замятін вважає, що тільки влада і повинна розв'язувати такі питання. І референдум тут навряд чи допоможе.

"Ці речі вирішують не громадяни України. Вони зробили свій вибір на своїх виборчих дільницях. Вони обрали президента, Верховну Раду, яка затвердила Кабінет міністрів — ось вони над цими питаннями повинні працювати", — зазначив директор політико-правових програм Центру Разумкова Віктор Замятін.

"Я не готовий зараз говорити про Донбас. У будь-якому випадку зради ніякої не буде, я — гарант Конституції", — заявляв президент України Володимир Зеленський.

Директор політико-правових програм Центру Разумкова Віктор Замятін додає, що президент Володимир Зеленський не позначив, за яким саме питанням може бути проведений референдум.

"Сам референдум може бути проведений, Конституція цього не забороняє. Референдум не може бути проведений за амністією, податками та іншими фіскальними питаннями. З іншого боку, питання зміни території країни можуть розв'язуватися тільки після референдуму", — аналізує Замятін.

Економіка теж теоретично може бути питанням для референдуму. Але експерти попереджають, що з нею треба бути обережними.

"Уже зараз є інформація, що готують проєкт закону про вільну економічну зону в Луганській та Донецькій областях. Знову ж таки ми не знаємо, що буде змістом цього закону. На що саме він буде спрямований. Але ми пам'ятаємо, що є закон про вільну економічну зону в Криму: і з одного боку, він якимось чином був корисним, а з іншого — завдає шкоди державі. Тому в таких речах треба бути неймовірно обережними", — коментує Віктор Замятін.


Джерело:

Віктор Замятін

Директор політико-правових програм


Народився 13 січня 1966 року.

Освіта:

Закінчив історичний факультет Московського державного університету ім. Ломоносова, стажувався у Франції, Ізраїлі.

Робота:

Працював журналістом видань «КоммерсантЪ», «День».

З 2007 по 2010 роки працював головним консультантом, завідувачем відділу в секретаріаті Президента України.

З грудня 2012 року — провідний експерт політико-правових програм Центру Разумкова.

Заслужений журналіст України, державний службовець третього рангу.

Володіє англійською, сербською, хорватською, французькою і польською мовами.

(044) 201-11-92

zamiatin@razumkov.org.ua

viktor.zamiatin