Податок на виведений капітал: у чому суть і чому незадоволений МВФ?

15 березня 2018

Не можна сказати, що ініціатива негативна. Податок на виведений капітал за своїм задумом має стимулювати інвестиційну діяльність.

Про це в коментарі "Слову і Ділу" розповів експерт економічних програм Центру Разумкова Володимир Сіденко, оцінюючи інформацію про те, що МВФ жорстко розкритикував податок на виведений капітал.

"Фактично, податок на виведений капітал має створити сприятливі умови для тих, хто отримані прибутки реінвестує. Це загалом правильне спрямування. Інша річ, що воно має негативні наслідки через те, що податок створює певні ризики фінансової напруженості", — зазначив Сіденко.

Головний ризик у тому, що держава може тимчасово зменшити свої надходження до бюджету, додав фахівець.

"Своєю чергою це може утворити певні фінансові розриви в бюджеті", — уточнив він.

"Оскільки МВФ більшою мірою дбає про поточну фінансову стабільність, аніж про економічний розвиток країни, він реагує саме таким чином — критикою", — констатував експерт.

За його словами, цей закон мав би стимулювати до легалізації прибутків та прозорості.

"Якраз ВР пропонує закон, щоб стимулювати легалізацію фінансового господарства, показувати більш реальні прибутки, оскільки наразі ми маємо більш ліберальний режим оподаткування", — пояснив він.

Однак МВФ, очевидно, міркує інакше, підкреслив експерт.

"Останнім часом виникає дедалі більше сумнівів щодо того, що програма з МВФ дійсно є корисною для України", — резюмував Володимир Сіденко.


Володимир Сіденко

Науковий консультант з економічних питань


Освіта:

Київський державний університет ім. Т. Шевченка, факультет міжнародних відносин і міжнародного права, відділення міжнародних економічних відносин (1977).

Доктор економічних наук (2000), член-кореспондент Національної академії наук України (2006), автор понад 200 наукових праць, в т.ч. опублікованих за межами України (Велика Британія, США, Німеччина, Російська Федерація, Угорщина та ін.).

Робота:

Науковий співробітник, завідувач відділу в Інституті соціальних та економічних проблем зарубіжних країн АН України (1980–1992), Інституті світової економіки і міжнародних відносин НАН України (1992–2000), Інституті економічного прогнозування НАН України (1992–2005), Інституті економіки та прогнозування НАН України (2005–2012).

Науковий консультант Президента України з питань зовнішньоекономічної політики (1994–1995).

Директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова (2001–2004 рр.).

Сфери діяльності: дослідження питань стратегії та механізму зовнішньоекономічної діяльності, структурних трансформацій в економіці, зовнішніх аспектів економічного зростання, глобального економічного регулювання, міжнародної економічної інтеграції, міжнародної конкурентоспроможності, іноземних інвестицій, економічних відносин України з Європейським Союзом та регіональними об’єднаннями на теренах СНД.

sidenko@razumkov.org.ua