Учасники Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів і Центру розслідування корупції та організованої злочинності OCCRP одночасно, 5 листопада, у понад 60-ти країнах оприлюднили матеріали про фінансові оборудки та схеми збагачення представників влади та бізнесменів.
Серед понад 100 людей із 50 країн є кілька громадян України і, зокрема, президент Петро Порошенко.
Проте юристи компанії Avellum, з якими співпрацює президент України, вважають усі підозри безпідставними, а викладену інформацію — маніпулятивною.
Нове розслідування журналісти назвали Paradise Paper, або "Документи з райських островів". У ньому — аналіз даних власників офшорних компаній, інформація про обсяги коштів, переведених в офшори тощо.
Науковий консультант Центру Разумкова Володимир Сіденко вважає, що оприлюднені в українських ЗМІ матеріали щодо структур, що належали Петру Порошенку у 2014 році, можуть "кинути тінь на президента, але ніяким чином не є доказом з точки зору кримінального законодавства".
"Ніяких далекосяжних висновків я б не робив. Але думаю, оприлюднена інформація може бути запрошенням до відповідних національних органів ініціювати розслідування", — сказав експерт у коментарі ВВС Україна.
Володимир Сіденко вважає, що офшори "не є формою кримінального бізнесу", але вони завжди викликають багато запитань про те, чи не є вони лазівкою для ухилення від оподаткування.
"Окрім того, що там низькі податки, деякі з цих юрисдикцій мають неприпустимо низький рівень перевірки походження коштів, що створює величезні можливості для нелегальних фінансових операцій і схем", — наголосив економіст.
За його словами, хоча зараз вживаються заходи, зокрема, в рамках Організації економічного співробітництва і розвитку, для того, щоб боротися із відмиванням брудних коштів та фінансуванням тероризму, про заборону офшорів у світі не йдеться.
Тому, каже експерт Центру Разумкова, у кожному окремому випадку країна має проводити власні розслідування, аби пересвідчитися, чи були порушені норми національного законодавства.