Офшори "не є формою кримінального бізнесу", але вони завжди викликають багато запитань

09 листопада 2017

Учасники Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів і Центру розслідування корупції та організованої злочинності OCCRP одночасно, 5 листопада, у понад 60-ти країнах оприлюднили матеріали про фінансові оборудки та схеми збагачення представників влади та бізнесменів.

Серед понад 100 людей із 50 країн є кілька громадян України і, зокрема, президент Петро Порошенко.

Проте юристи компанії Avellum, з якими співпрацює президент України, вважають усі підозри безпідставними, а викладену інформацію — маніпулятивною.

Нове розслідування журналісти назвали Paradise Paper, або "Документи з райських островів". У ньому — аналіз даних власників офшорних компаній, інформація про обсяги коштів, переведених в офшори тощо.

Науковий консультант Центру Разумкова Володимир Сіденко вважає, що оприлюднені в українських ЗМІ матеріали щодо структур, що належали Петру Порошенку у 2014 році, можуть "кинути тінь на президента, але ніяким чином не є доказом з точки зору кримінального законодавства".

"Ніяких далекосяжних висновків я б не робив. Але думаю, оприлюднена інформація може бути запрошенням до відповідних національних органів ініціювати розслідування", — сказав експерт у коментарі ВВС Україна.

Володимир Сіденко вважає, що офшори "не є формою кримінального бізнесу", але вони завжди викликають багато запитань про те, чи не є вони лазівкою для ухилення від оподаткування.

"Окрім того, що там низькі податки, деякі з цих юрисдикцій мають неприпустимо низький рівень перевірки походження коштів, що створює величезні можливості для нелегальних фінансових операцій і схем", — наголосив економіст.

За його словами, хоча зараз вживаються заходи, зокрема, в рамках Організації економічного співробітництва і розвитку, для того, щоб боротися із відмиванням брудних коштів та фінансуванням тероризму, про заборону офшорів у світі не йдеться.

Тому, каже експерт Центру Разумкова, у кожному окремому випадку країна має проводити власні розслідування, аби пересвідчитися, чи були порушені норми національного законодавства.


Володимир Сіденко

Науковий консультант з економічних питань


Освіта:

Київський державний університет ім. Т. Шевченка, факультет міжнародних відносин і міжнародного права, відділення міжнародних економічних відносин (1977).

Доктор економічних наук (2000), член-кореспондент Національної академії наук України (2006), автор понад 200 наукових праць, в т.ч. опублікованих за межами України (Велика Британія, США, Німеччина, Російська Федерація, Угорщина та ін.).

Робота:

Науковий співробітник, завідувач відділу в Інституті соціальних та економічних проблем зарубіжних країн АН України (1980–1992), Інституті світової економіки і міжнародних відносин НАН України (1992–2000), Інституті економічного прогнозування НАН України (1992–2005), Інституті економіки та прогнозування НАН України (2005–2012).

Науковий консультант Президента України з питань зовнішньоекономічної політики (1994–1995).

Директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова (2001–2004 рр.).

Сфери діяльності: дослідження питань стратегії та механізму зовнішньоекономічної діяльності, структурних трансформацій в економіці, зовнішніх аспектів економічного зростання, глобального економічного регулювання, міжнародної економічної інтеграції, міжнародної конкурентоспроможності, іноземних інвестицій, економічних відносин України з Європейським Союзом та регіональними об’єднаннями на теренах СНД.

sidenko@razumkov.org.ua