На порозі Європи: який шлях пройшла Україна від СРСР до сьогодення

19 квітня 2018

Медіа

"Україна на порозі об’єднаної Європи" — соціологічні підсумки трансформації держави за останні роки узагальнено в монографії, яку нещодавно презентували в Києві

Автори монографії досліджують закономірності тривалого та складного переходу від радянського минулого до сучасної демократичної Української держави.

У студії побував один із співавторів монографії, заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова Михайло Міщенко та більше розповів про нове дослідження: "Існує такий вираз, що минулі покоління, покоління мертвих, панують над сучасними поколіннями — ідеї попередніх поколінь, ментальність попередніх поколінь, так чи інакше, успадковується нинішніми поколіннями. Зламати ментальні традиції дуже важко. У цьому сенсі ця книжка значною мірою була присвячена тому, як менталітет, успадкований від радянських часів, менталітет радянської людини, заважає змінам, які відбуваються або мають відбуватися. На початку економічних реформ наприкінці 80-х на — початку 90-х вважалося, що достатньо поміняти економічну систему, проголосити побудову ринкової економіки — і слідом за цим зміниться світогляд, ментальність людей. Як показав досвід, все відбувається навпаки. Мабуть, ментальність домінує над нашою економікою. На початку нашої незалежності радянські люди почали будувати незалежну Україну — тому спочатку вийшов такий "уламок" Радянського союзу", — розповідає Михайло Міщенко.


Михайло Міщенко

Заступник директора соціологічної служби


Народився в 1962 р. в Києві.

Освіта: Київський державний університет ім. Т. Шевченка, філософський факультет (1984). Кандидат соціологічних наук.

У 1984–1990 р. — співробітник Відділення соціології Інституту філософії Академії наук України;

1990–1998 — співробітник Інституту соціології Національної академії наук України;

1998–2003 — співробітник Українського інституту соціальних досліджень;

2003 — співробітник Київського міжнародного інституту соціології;

з жовтня 2003 р. — заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова.

(044) 201-11-94

mishchenko@razumkov.org.ua