Із чим пов'язана індексація пенсій та в чому ризик?

26 лютого 2019

Індексація пенсій відбудеться, але слід розуміти, що розмитнення «євроблях», за рахунок чого отримали кошти, одноразова акція.

Таку думку в коментарі «Слову і Ділу» висловив експерт економічних програм Центру Разумкова Володимир Сіденко, оцінюючи індексацію пенсій.

«Окрім розмитнення автомобілів, позитивно позначилося на ситуації укладення нової угоди з МВФ, яка трохи послабила зовнішній тиск на економіку. На тлі того, що відбувається зростання цін у країні, насамперед тих, які є державно-регульованими — газ, електроенергію, водопостачання, запланована індексація виглядає цілком виправданим кроком», — зазначив Сіденко.

Проте реальна вага цих виплат не дозволяє повністю компенсувати тих втрат у реальних доходах, яких населення зазнає внаслідок зростання цін. Сказати, що індексація підтримуватиметься в майбутньому, дуже складно через високий рівень невизначеності, який існує всередині країни та в міжнародному середовищі.

«Говорити про те, яким буде результат складно. Є побоювання, що індексація сприятиме подальшому зростанню цін. Підвищення пенсій дасть більший простір для інфляції. В умовах обмежених доходів ціни дещо стримувались, а зараз для них буде більший простір», — підкреслив економіст.

Він пояснив, що якби в країні динамічно зростало виробництво, інфляційні ефекти були б не такими виразними, але в нас дуже низькі темпи зростання економіки.

За його словами, це пов’язано з тим, що структура нашої економіки більш характерна для країн недорозвинутих, складно зростати за таких структурних характеристик, тому будь-які різкі рухи з підвищення доходів у такій економіці можуть мати інфляційний ризик.

«З точки зору політики доходів, це виправдано, але здійснюється в передвиборчому контексті. Індексацію потрібно робити незалежно від виборчого процесу. У нас згадали про людей перед голосуванням. Голосування відбудеться, а про людей знову на п’ять років забудуть», — пояснив Сіденко.


Джерело:

Володимир Сіденко

Науковий консультант з економічних питань


Освіта:

Київський державний університет ім. Т. Шевченка, факультет міжнародних відносин і міжнародного права, відділення міжнародних економічних відносин (1977).

Доктор економічних наук (2000), член-кореспондент Національної академії наук України (2006), автор понад 200 наукових праць, в т.ч. опублікованих за межами України (Велика Британія, США, Німеччина, Російська Федерація, Угорщина та ін.).

Робота:

Науковий співробітник, завідувач відділу в Інституті соціальних та економічних проблем зарубіжних країн АН України (1980–1992), Інституті світової економіки і міжнародних відносин НАН України (1992–2000), Інституті економічного прогнозування НАН України (1992–2005), Інституті економіки та прогнозування НАН України (2005–2012).

Науковий консультант Президента України з питань зовнішньоекономічної політики (1994–1995).

Директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова (2001–2004 рр.).

Сфери діяльності: дослідження питань стратегії та механізму зовнішньоекономічної діяльності, структурних трансформацій в економіці, зовнішніх аспектів економічного зростання, глобального економічного регулювання, міжнародної економічної інтеграції, міжнародної конкурентоспроможності, іноземних інвестицій, економічних відносин України з Європейським Союзом та регіональними об’єднаннями на теренах СНД.

sidenko@razumkov.org.ua