Історичний спад економіки ЄС: як це вплине на Україну

11 травня 2020

В Єврокомісії повідомили, що криза, спричинена коронавірусом, матиме відчутні наслідки для економіки ЕС. В Євросоюзі закликали готуватися до найглибшої кризи з часів Великої депресії. Експерт економічних програм Центру Разумкова Володимир Сіденко в коментарі «Слово і діло» розповів, що рецесія економіки ЄС матиме серйозні наслідки для України.


«Про це попереджали й чинники, які зумовлюють цей спад. Вони є більш потужними, ніж були під час попередньої фінансової кризи 2007–2008 років. Питання зараз полягає в тому, чи буде це другим після Великої депресії спадом, чи перевершить її. На це питання сьогодні важко відповісти, оскільки пандемічний процес розвивається і в нас немає чіткого уявлення, як буде складатися надалі ситуація. Крім того, вже є попередження, що буде друга та третя хвилі захворювання. І можуть бути ще більш серйозні наслідки», — сказав Сіденко.

На його думку, йдеться не лише про спад економіки, а й про реструктуризацію економічної діяльності загалом для того, щоб менше залежати від глобальних процесів.

«Це буде спричиняти структурні зрушення, які також пов’язані з тим, що певні потужності будуть вибувати з гри, а нові будуть отримувати швидший розвиток і не обов’язково ці процеси будуть відбуватися паралельно. Для України це буде серйозний виклик, оскільки країна дуже залежна від зовнішніх чинників розвитку. Йдеться як про залежність від експортних ринків, так і від фінансів. Звичайно, що нам буде важко отримувати надходження зовнішніх коштів в умовах, коли на них претендує величезна купа країн. Якщо раніше Україна була, скажімо, одним з популярних клієнтів міжнародних фінансових організацій — сьогодні це вже не так», — зауважив Володимир Сиденко.

При цьому він зазначив, що й цифри, оголошені в Україні щодо спаду економіки, значно занижені тому, що наразі важко оцінити реальний обсяг спаду.

Економіст підсумував, що на пандемічні виклики накладаються також і наслідки кліматичних змін і це все відіб'ється на глобальній економіці.

Джерело:

Володимир Сіденко

Науковий консультант з економічних питань


Освіта:

Київський державний університет ім. Т. Шевченка, факультет міжнародних відносин і міжнародного права, відділення міжнародних економічних відносин (1977).

Доктор економічних наук (2000), член-кореспондент Національної академії наук України (2006), автор понад 200 наукових праць, в т.ч. опублікованих за межами України (Велика Британія, США, Німеччина, Російська Федерація, Угорщина та ін.).

Робота:

Науковий співробітник, завідувач відділу в Інституті соціальних та економічних проблем зарубіжних країн АН України (1980–1992), Інституті світової економіки і міжнародних відносин НАН України (1992–2000), Інституті економічного прогнозування НАН України (1992–2005), Інституті економіки та прогнозування НАН України (2005–2012).

Науковий консультант Президента України з питань зовнішньоекономічної політики (1994–1995).

Директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова (2001–2004 рр.).

Сфери діяльності: дослідження питань стратегії та механізму зовнішньоекономічної діяльності, структурних трансформацій в економіці, зовнішніх аспектів економічного зростання, глобального економічного регулювання, міжнародної економічної інтеграції, міжнародної конкурентоспроможності, іноземних інвестицій, економічних відносин України з Європейським Союзом та регіональними об’єднаннями на теренах СНД.

sidenko@razumkov.org.ua