В Єврокомісії повідомили, що криза, спричинена коронавірусом, матиме відчутні наслідки для економіки ЕС. В Євросоюзі закликали готуватися до найглибшої кризи з часів Великої депресії. Експерт економічних програм Центру Разумкова Володимир Сіденко в коментарі «Слово і діло» розповів, що рецесія економіки ЄС матиме серйозні наслідки для України.
«Про це попереджали й чинники, які зумовлюють цей спад. Вони є більш потужними, ніж були під час попередньої фінансової кризи 2007–2008 років. Питання зараз полягає в тому, чи буде це другим після Великої депресії спадом, чи перевершить її. На це питання сьогодні важко відповісти, оскільки пандемічний процес розвивається і в нас немає чіткого уявлення, як буде складатися надалі ситуація. Крім того, вже є попередження, що буде друга та третя хвилі захворювання. І можуть бути ще більш серйозні наслідки», — сказав Сіденко.
На його думку, йдеться не лише про спад економіки, а й про реструктуризацію економічної діяльності загалом для того, щоб менше залежати від глобальних процесів.
«Це буде спричиняти структурні зрушення, які також пов’язані з тим, що певні потужності будуть вибувати з гри, а нові будуть отримувати швидший розвиток і не обов’язково ці процеси будуть відбуватися паралельно. Для України це буде серйозний виклик, оскільки країна дуже залежна від зовнішніх чинників розвитку. Йдеться як про залежність від експортних ринків, так і від фінансів. Звичайно, що нам буде важко отримувати надходження зовнішніх коштів в умовах, коли на них претендує величезна купа країн. Якщо раніше Україна була, скажімо, одним з популярних клієнтів міжнародних фінансових організацій — сьогодні це вже не так», — зауважив Володимир Сиденко.
При цьому він зазначив, що й цифри, оголошені в Україні щодо спаду економіки, значно занижені тому, що наразі важко оцінити реальний обсяг спаду.
Економіст підсумував, що на пандемічні виклики накладаються також і наслідки кліматичних змін і це все відіб'ється на глобальній економіці.
Джерело: