Індустріальні парки: як оживити ефективність

03 вересня 2021

Такі утворення мають стати місцем концентрації майбутніх інвестицій і забезпечити людей роботою


Останнім часом уряд приділяє дедалі більше уваги поліпшенню діяльності індустріальних парків, у яких зібрано підприємства, які ефективно працюють. Як відомо, їх почали створювати майже десять років тому, проте нині результативно працюють лише одиниці.

«Урядовий кур’єр» намагався з’ясувати, чому так сталося і чи можуть індустріальні парки, ефективно працюючи, надавати не лише нові робочі та конкурентооплачувані місця, а й стати прикладами розвитку підприємств і територій.

Закон України «Про індустріальні парки» було ухвалено 2012 року. На 9 серпня 2021-го їх зареєстровано понад 50.

«Та попри чисельність, яка рік у рік зростає, питань про ефективність їх функціонування стає дедалі більше. Індустріальні парки можуть мати великий перелік напрямів спеціалізації, але часто вони несумісні для розташування на компактних територіях через технологічні вимоги. Наявні індустріальні парки різняться за масштабами, планами створення робочих місць та залучення інвестицій. У практичній площині діяльність компаній у парку може зводитися лише до надання інформаційно-консультативних, рекламних та інших послуг», — зазначає «Урядовому кур’єру» провідний експерт економічних і соціальних програм Центру ім. О. Разумкова Катерина Маркевич.

На її думку, причина цього — несприятливий інвестиційний клімат, нерозвинена інфраструктура, нестача ресурсів для фінансування та розбудови. Останнє найбільше стосується тих утворень, які перебувають у державній чи муніципальній власності. А таких нині більшість — 30. Катерна Маркевич упевнена, що брак чітких процедур для одержання фінансової підтримки подекуди створює підстави для корупції.

Чи мають такі утворення певні податкові або митні пільги, які надаватимуть їм неабиякий поштовх для розвитку?

За словами пані Маркевич, нині надають цільове фінансування на безповоротній основі та безвідсоткові кредити для облаштування індустріальних парків, звільнення їх учасників від пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Проте експертка зазначає, що податкові та митні пільги для учасників парків зафіксовано в законопроєктах №5688 та 5689. Це відповідні документи про внесення змін до Податкового та Митного кодексів щодо створення сприятливих умов для залучення інвестицій у промвиробництво. Їх надано народним обранцям лише для ознайомлення влітку 2021 року.

«Але в документах немає фінансово-економічного обґрунтування надання таких пільг, що ставить під питання їх вигідність та ефективність. Уповноважений державний орган може вирішувати на власний розсуд надання компенсації, що матиме дискримінаційний характер. Для підтримки розвитку індустріальних парків у першому читанні ухвалено законопроєкт №4416-1. Ідеться про будівництво інженерно-транспортної інфраструктури державним коштом, компенсацію відсоткових платежів за кредитами на господарську діяльність та облаштування цих парків», — зазначає Катерина Маркевич.


Джерело:

ukurier.gov.ua

Катерина Маркевич

Провідний експерт економічних і соціальних програм


Народилася в 1989 році в Дніпропетровську.

Освіта:

  • Дніпропетровський національний університет ім. О. Гончара, факультет міжнародної економіки (2010);
  • Київський національний університет ім. Т. Шевченка, Інститут міжнародних відносин (2012);
  • Здобувач Національного інституту стратегічних досліджень при Президенті України.
  • Проходила практику в Управлінні зовнішніх зносин та ЗЕД Дніпропетровської облдержадміністрації (2009), Комісії з земельних відносин та охорони навколишнього середовища Дніпропетровської міської ради (2009), Секретаріаті Комітету зовнішніх зносин Верховної Ради України (2011), Управлінні інвестиціями та інноваціями Торгово-промислової палати України (2012).

Робота:

  • Попередній досвід роботи: Міжнародна консалтингова компанія «H-aRt», ПАТ «Український інститут проектування нафтопереробних і нафтохімічних підприємств Укрнафтохімпроект»;
  • жовтень 2012 р. – березень 2014 р. — молодший експерт економічних програм Центр Разумкова;
  • з березня 2014 р. — експерт економічних програм Центру Разумкова.

Автор наукових статей у виданнях ВАК України та учасник понад 30 міжнародних науково-практичних конференцій з тематики інвестиційної діяльності секторів української економіки, міжнародної інвестиційної діяльності на ринках країн групи БРІКС.

(044) 201-11-98

markevych@razumkov.org.ua

kateryna.markevych