Експерт пояснив, чому Україні краще виплатити "борг Януковича" РФ

20 січня 2017

Ризики в тому, що Україні доведеться сплачувати країні-агресору борг, існують.

Таку думку в коментарі «Слову і Ділу» висловив консультант з економічних питань Центру Разумкова Володимир Сіденко, аналізуючи розгляд справи про виплату «боргу Януовича» в суді Лондона.

"Джерело походження — державні кошти російського фонду. Суд може визнати борг суверенним", — припустив експерт.

"Позиція України ґрунтується на тому, що борг отриманий у результаті розміщення цінних паперів на звичайному приватному ринку. Це є нашим аргументом, але все залежить від того, яким чином буде трактуватися сам механізм розміщення цього боргу. Якщо суд визнає, що він розміщений не на конкурентних засадах, а призначений для конкретного суб'єкта-позичальника, то борг може бути визнаний суверенним", — пояснює економіст.

Англійський суд, наголосив він, навряд чи зважатиме на політичні мотиви та буде керуватися виключно юридичними моментами.

"Не виключено, що юристи МВФ, уже проаналізувавши ситуацію, можуть схилятися до думки, що це є найбільш імовірним вирішенням ситуації", — зауважив Сіденко.

Водночас, на його переконання, Україні краще було б виплатити цей борг та позбутися його.

"За будь-яких обставин, коли ми не сплачуємо борги, це позначається на кредитному рейтингу. Україні буде дуже важко потім аргументувати, що ми є платниками своїх боргів. Борг створює розуміння того, що Україна залишається фінансово залежною від РФ через неврегульованість цього питання", — пояснив Володимир Сіденко.

Резюмуючи, експерт наголосив, що несплата боргу, враховуючи вищесказане, в першу чергу невигідна для самої України.


Володимир Сіденко

Науковий консультант з економічних питань


Освіта:

Київський державний університет ім. Т. Шевченка, факультет міжнародних відносин і міжнародного права, відділення міжнародних економічних відносин (1977).

Доктор економічних наук (2000), член-кореспондент Національної академії наук України (2006), автор понад 200 наукових праць, в т.ч. опублікованих за межами України (Велика Британія, США, Німеччина, Російська Федерація, Угорщина та ін.).

Робота:

Науковий співробітник, завідувач відділу в Інституті соціальних та економічних проблем зарубіжних країн АН України (1980–1992), Інституті світової економіки і міжнародних відносин НАН України (1992–2000), Інституті економічного прогнозування НАН України (1992–2005), Інституті економіки та прогнозування НАН України (2005–2012).

Науковий консультант Президента України з питань зовнішньоекономічної політики (1994–1995).

Директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова (2001–2004 рр.).

Сфери діяльності: дослідження питань стратегії та механізму зовнішньоекономічної діяльності, структурних трансформацій в економіці, зовнішніх аспектів економічного зростання, глобального економічного регулювання, міжнародної економічної інтеграції, міжнародної конкурентоспроможності, іноземних інвестицій, економічних відносин України з Європейським Союзом та регіональними об’єднаннями на теренах СНД.

sidenko@razumkov.org.ua