Для лондонського суду війна — не аргумент, щоб не віддавати борги

31 березня 2017

Рішення не остаточне, Україна може подавати апеляцію, але скидається на те, що змінити його навряд чи можливо.

Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів експерт економічних програм Центру Разумкова Володимир Сіденко, оцінюючи ситуацію з виплатою «боргу Януковича» РФ у зв'язку з рішенням Лондонського суду.

«Навряд чи судові інстанції Англії підуть на створення прецеденту, що за борги можна не платити, навіть враховуючи війну. Існують певні базові принципи, яких вони дотримуватимуться незалежно від будь-яких політичних аспектів», — наголосив Сіденко.

Хоча, додав він, зобов'язання виплачувати борг не означає, що тепер Україна вмить повинна перерахувати $3 мільярди на рахунки російського уряду.

«За умови грамотного підходу, з часом ситуацію можна переграти. Тобто Україна могла б добиватися того, щоб ці $3 мільярди стали запорукою контрпретензій України, пов'язаних з діями РФ на території України, та збитками, завданими у процесі підтримки сил, які призводять до руйнування інфраструктури й міст на Донбасі. Шляхи відходу та можливості ще є», — розмірковує економіст.

Проте, на переконання Сіденка, частина провини української сторони є у тому, що вона занадто довго зважувалась та розмірковувала, тоді як всі речі щодо компенсації збитків потрібно було робити раніше.

"Втрачено багато часу. Процедури й без того займають кілька років, тому зараз Україна не в найкращому становищі", — додав він.

Слід розуміти, якщо країна не сплачує борги, це позначається на кредитному рейтингу і потім їй буде важко аргументувати свою платоспроможність.

Як повідомили в Мінфіні, суд Лондона дозволив Україні подати апеляцію. Поки що ніяких виплат не буде.

У свою чергу, взимку цього року радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко пообіцяв, що ВРУ не дозволить Україні виплачувати «борг Януковича». Всі обіцянки та рейтинг відповідальності нардепа за посиланням.


Володимир Сіденко

Науковий консультант з економічних питань


Освіта:

Київський державний університет ім. Т. Шевченка, факультет міжнародних відносин і міжнародного права, відділення міжнародних економічних відносин (1977).

Доктор економічних наук (2000), член-кореспондент Національної академії наук України (2006), автор понад 200 наукових праць, в т.ч. опублікованих за межами України (Велика Британія, США, Німеччина, Російська Федерація, Угорщина та ін.).

Робота:

Науковий співробітник, завідувач відділу в Інституті соціальних та економічних проблем зарубіжних країн АН України (1980–1992), Інституті світової економіки і міжнародних відносин НАН України (1992–2000), Інституті економічного прогнозування НАН України (1992–2005), Інституті економіки та прогнозування НАН України (2005–2012).

Науковий консультант Президента України з питань зовнішньоекономічної політики (1994–1995).

Директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова (2001–2004 рр.).

Сфери діяльності: дослідження питань стратегії та механізму зовнішньоекономічної діяльності, структурних трансформацій в економіці, зовнішніх аспектів економічного зростання, глобального економічного регулювання, міжнародної економічної інтеграції, міжнародної конкурентоспроможності, іноземних інвестицій, економічних відносин України з Європейським Союзом та регіональними об’єднаннями на теренах СНД.

sidenko@razumkov.org.ua