Чи слідувати рекомендаціям МВФ щодо тарифів та в чому ключова проблема?

06 квітня 2018

МВФ наполягає на фактично бездефіцитному господарстві, пов’язаному з постачанням енергоносіїв населенню. Кредитори розглядають це як ключовий чинник стабілізації державних фінансів. Однак це досить суперечливе питання.

Про це в коментарі "Слову і Ділу" розповів експерт економічних програм Центру Разумкова Володимир Сіденко, оцінюючи заяву МВФ з приводу того, що уряд не виконує власних обіцянок, оскільки підвищити тарифи мали ще в 2016 році.

"В Україні й без того за минулий рік рівень інфляції перевищив позначку в 10%. Підвищення тарифів виступило вагомим чинником цього інфляційного процесу. Навіщо стабілізувати фінанси за рахунок розкручування інфляції? Логіка МВФ саме така", — зазначив Сіденко.

Відсутність кредиту від МВФ, безумовно, створить певні проблеми, але поки що вони не критичні, додав він.

"З осені цього року ситуація загострюватиметься, оскільки в України зростають виплати платежів за графіком. Це створить проблеми. Але уряду доведеться співставляти, які проблеми складніші. Проблеми, пов’язані з обслуговуванням зовнішнього боргу, чи втілення в економіку не дуже обґрунтованих рекомендацій", — уточнив експерт.

На його думку, те, що робить МВФ, гальмує розвиток України.

"На Всесвітньому економічному форумі в Давосі зовсім нещодавно був визначений для України головний ризик — інфляція", — звернув увагу фахівець.

За його словами, цей ризик зростатиме.

"Незрозуміло, чому весь час наполягають на підвищенні тарифів і не проводиться реальний аналіз витрат, який існує в цій сфері. Це необхідно, щоб раціоналізувати енергогосподарство. Не всі елементи витрат обґрунтовані", — пояснив він.

На його думку, все те, що відбувається, створює проблеми у відносинах України з МВФ.

Ніхто не сперечається з позицією МВФ щодо єдиних цін на ринку, але досягнення цього може бути різним. Не обов’язково через підвищення, можливо, деякі ціни варто було б знизити, якби був проведений ретельний аналіз витрат в енергетичному секторі.

"А в нас увесь час проблеми вирішують шляхом підвищення. В економіці є поняття відносних цін. Щодо інших цін тарифи в енергетиці вже високі завдяки "Роттердам плюс". У нас же немає "Роттердам плюс" в інших елементах. Чому там світові ціни мають орієнтуватися, а в інших елементах — внутрішні? Ось у чому ключова проблема", — наголосив економіст.

Рекомендації МВФ вносять дисонанс у відносні ціни й викривлюють ухвалення господарських рішень, констатував експерт.

"Звичайно, уряд також винен, що дає такі обіцянки, і якщо ринкова економіка, то бажано мати однакові рівні, бо різні рівні — це викривлення економіки. Але засоби вирішення цієї проблеми можуть бути різними", — резюмував Володимир Сіденко.


Володимир Сіденко

Науковий консультант з економічних питань


Освіта:

Київський державний університет ім. Т. Шевченка, факультет міжнародних відносин і міжнародного права, відділення міжнародних економічних відносин (1977).

Доктор економічних наук (2000), член-кореспондент Національної академії наук України (2006), автор понад 200 наукових праць, в т.ч. опублікованих за межами України (Велика Британія, США, Німеччина, Російська Федерація, Угорщина та ін.).

Робота:

Науковий співробітник, завідувач відділу в Інституті соціальних та економічних проблем зарубіжних країн АН України (1980–1992), Інституті світової економіки і міжнародних відносин НАН України (1992–2000), Інституті економічного прогнозування НАН України (1992–2005), Інституті економіки та прогнозування НАН України (2005–2012).

Науковий консультант Президента України з питань зовнішньоекономічної політики (1994–1995).

Директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова (2001–2004 рр.).

Сфери діяльності: дослідження питань стратегії та механізму зовнішньоекономічної діяльності, структурних трансформацій в економіці, зовнішніх аспектів економічного зростання, глобального економічного регулювання, міжнародної економічної інтеграції, міжнародної конкурентоспроможності, іноземних інвестицій, економічних відносин України з Європейським Союзом та регіональними об’єднаннями на теренах СНД.

sidenko@razumkov.org.ua