Безробіття в Україні та робота в Європі: як впливає безвіз на зайнятість населення

30 серпня 2017

Дійсно, спостерігається помірне зменшення безробіття, але розраховувати на швидкі зрушення не варто. Тим паче зростання економіки йде не за напрямком того, що має довгострокові перспективи.

Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів експерт економічних програм Центру Разумкова Володимир Сіденко, оцінюючи цьогорічний рівень безробіття та зайнятість населення порівняно з минулорічними показниками.

«Економіка України залишається застарілою за своєю структурою, а пожвавлення на окремих секторах економіки не матиме довгострокових наслідків. Є поліпшення у галузях машинобудування та металургії, але без інвестицій розраховувати на кардинальне вирішення питання безробіття в Україні не варто», — зазначив Сіденко.

Експерт уточнив, що на ситуацію із зайнятістю населення матиме вплив безвізовий режим.

«З одного боку, безвіз розрахований на короткострокове перебування до 90 днів без права працевлаштування. Проте неформально деякі країни поблажливо ставляться до цього, зокрема Угорщина. Вони не вживають заходів до громадян, які приїжджають на заробітки», — додав спеціаліст.

За його словами, вже з’являються тривожні сигнали, Україна може втратити людський ресурс.

«Спостерігається масовий від’їзд молоді, яка, можливо, поки їде на навчання за кордон, але потім мало хто повертається. Ми маємо позитивний досвід, коли наші громадяни працювали в Індії, Китаї, а потім поверталися до України, приносили із собою капітал, що слугувало розвитку певних технологічних секторів, але не враховуємо, що ці країни мають програми, щоб залучати фахівців назад. З боку України не видно жодних рухів у такому напрямку. Україна втрачає основний ресурс — людський», — пояснив Сіденко.

Економіст наголосив, що Україна входить до так званої четвертої промислової революції, що кардинально змінюватиме структуру економіки.

«Одні галузі занепадатимуть, а інші, що втілюють новітні технології, навпаки — стрімко розвиватимуться. Високоосвічений кваліфікований людський ресурс, якщо він залишиться в Україні, відіграватиме основну роль», — проаналізував Володимир Сіденко.

За даними Держстату, рівень безробіття потроху скорочується, а в липні 2017 року в Держслужбі зайнятості було зареєстровано 319,9 тисячі безробітних. Середній розмір допомоги на одного безробітного в липні становив 2 тисячі 40 гривень.

Володимир Сіденко

Науковий консультант з економічних питань


Освіта:

Київський державний університет ім. Т. Шевченка, факультет міжнародних відносин і міжнародного права, відділення міжнародних економічних відносин (1977).

Доктор економічних наук (2000), член-кореспондент Національної академії наук України (2006), автор понад 200 наукових праць, в т.ч. опублікованих за межами України (Велика Британія, США, Німеччина, Російська Федерація, Угорщина та ін.).

Робота:

Науковий співробітник, завідувач відділу в Інституті соціальних та економічних проблем зарубіжних країн АН України (1980–1992), Інституті світової економіки і міжнародних відносин НАН України (1992–2000), Інституті економічного прогнозування НАН України (1992–2005), Інституті економіки та прогнозування НАН України (2005–2012).

Науковий консультант Президента України з питань зовнішньоекономічної політики (1994–1995).

Директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова (2001–2004 рр.).

Сфери діяльності: дослідження питань стратегії та механізму зовнішньоекономічної діяльності, структурних трансформацій в економіці, зовнішніх аспектів економічного зростання, глобального економічного регулювання, міжнародної економічної інтеграції, міжнародної конкурентоспроможності, іноземних інвестицій, економічних відносин України з Європейським Союзом та регіональними об’єднаннями на теренах СНД.

sidenko@razumkov.org.ua