На основі статистичних і соціологічних даних Михайло Пашков, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова, пояснює причини кардинального погіршення ставлення громадян України до РФ, різкого падіння в очах громадян України пріоритетності відносин з РФ як напряму зовнішньої політики. Автор робить висновок про те, що нормалізація відносин з нинішньою путінською Росією неможлива, і тому Україні слід будувати нову матрицю двосторонніх відносин, орієнтуючись на формат вимушеного співіснування. Однак у стратегічному вимірі слід бачити й іншу мету: відновлення взаємної довіри суспільств обох країн, їхньої зацікавленості в мирному співіснуванні й повазі права кожного суспільства визначати державний лад у своїй країні та вектор її цивілізаційного розвитку.
Стаття вийшла друком у виданні Агора: [зб. наук. ст.]. — Вип. 15. Російсько-українські відносини: від травм та конфліктів до примирення та співучасті / Відп. ред. К. Смаглій. — К.: Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2015. — 101 с.
Нинішня ситуація у відносинах Києва та Москви — безпрецедентна в новітній історії двох країн, це справжня трагедія з відкладеним і непрогнозованим фіналом. З лютого 2014р. триває «гібридна» (у т.ч економічна, енергетична, ідеологічна, інформаційна) війна РФ проти України. Внаслідок російської агресії зруйнована договірно-правова база двосторонніх відносин, знищені інституційні механізми міждержавних стосунків, політико-дипломатичні відносини мають конфронтаційний характер і здійснюються виключно в багатосторонньому форматі.
Мінські домовленості не зупинили конфлікт на сході України. Москва продовжує військову експансію на Донбасі, використовує всі наявні важелі для дестабілізації ситуації в Україні, руйнування її державності. На жаль, зараз немає жодних підстав вважати, що найближчим часом політика Кремля зміниться на краще.
Україна зазнала колосальних людських, територіальних та економічних втрат, суспільство отримало величезний «травматичний досвід». Кардинально погіршилося ставлення громадян України до РФ. Виникло глибинне відчуження між громадянами України та Росії.
Очевидно, саме ця гуманітарна, точніше «ментальна» складова російсько-українського конфлікту на тривалий час визначатиме характер, атмосферу і специфіку відносин Києва і Москви.