Повний блекаут Росії: як агресору санкції жити заважають

Найближчим часом Росію чекає повний блекаут енергетичної галузі. Це — наслідок санкцій. Опалювальний сезон у РФ більше не буде таким як раніше


Поняття "блекаут" має кілька значень. Наприклад в сегменті телерадіомовлення, блекаут — це правило, яке забороняє ретранслювати той чи інший контент в конкретний проміжок часу.

Окрім цього, про блекаут заведено говорити в енергетичній галузі, коли внаслідок системних аварій відбувається масове відключення споживачів від постачання електроенергії та природного газу.

І якщо блекаут російських медіа триває вже понад двадцять років, то в енергетиці агресора він настане найближчим часом.

Причина — санкції проти Росії та зупинка постачання комплектовання для відповідального обладнання.


Видобуток вугілля

Пропоную розпочати аналіз із вугільного сектору РФ. Увесь парк гірничошахтного та гірничотранспортного обладнання ворога на 90% складається з обладнання американських, японських та польських виробників. Мова йде про очисні комбайни, дизелевози для підземних гірських робіт, багатоковшові екскаватори та навантажувачі. Кожен з цих пристроїв має проходити регламентний ремонт, аби зберегти відносно безпечний рівень експлуатації та робітників, зайнятих в процесі видобутку вугілля.

Оскільки, постачання обладнання зупинено в рамках санкцій, накладених на РФ Заходом, — найближчим часом потужності російського видобутку поступово зменшуватимуться.

Власне цей тренд простежується вже сьогодні. Наприклад у квітні 2022 року у РФ зафіксований рекорд падіння обсягів видобутку вугілля — майже 10%. Як наслідок, агресор вже у травні на 5% зменшив відвантаження через залізничну інфраструктуру.

Скептики такого сценарію та російська пропаганда звісно будуть розповідати про імпортозаміщення обладнання.

Насправді це зробити неможливо з трьох причин. По-перше, закриті усі російські машинобудівні заводи, які спеціалізувались на випуску обладнання для вугледобувних підприємств.

По-друге, ворог не здатний відновити тисячі креслень для сотень пристроїв, а потім запустити їх у власне виробництво: на це знадобиться щонайменше три роки.

По-третє, обладнання для видобутку вугілля — унікальне, а основні вузли складно уніфікувати навіть силами дотепних китайських виробників.

З огляду на це, агресору варто очікувати поступове падіння обсягів видобутку вугілля, зупинку шахт та зростання летальних випадків на виробництві через експлуатацію несправного обладнання.


Нафтогаз

Подібні проблеми очікують і нафтогазовий сектор Росії.

Найперше, ворог вимушено зупинить освоєння шельфових родовищ в Арктиці та перенесе введення в експлуатацію інфраструктури проєкту "Сахалін-2" з щорічними потужностями відвантаження 28 млрд куб. м зрідженого газу.

Нелегкі часи чекають на ворога і в частині експлуатації магістральних газопроводів, — найближчим часом вийде з ладу обладнання для ремонту трубопроводів без його зупинки. Тобто у найближчі два місяці ремонти будуть відбуватись із зупинкою транспорту газу. Причина та сама — англійська компанія-виробник зупинила постачання до РФ запасних частин і обладнання після варварського нападу Росії на Україну.

Швидко наростити виробництво аналогічного російського обладнання неможливо. Таким чином, імпортозаміщення у ворога відбувається, але лише в частині кадрів — іноземні фахівці звільняються з російських нафтогазових компаній в знак солідарності з Україною.


На завершення — про російську енергосистему

Перші збої розпочнуться в системах автоматизації. Тому що обладнання з цієї категорії на 100% складається з імпортних вузлів, які ворог не здатний самостійно випускати. Аналоги буде також складно знайти, зокрема у Китаї.

Наступним вузьким місцем стануть трансформаторні вузли, які буде неможливо замінити чи відремонтувати. Все — через дефіцит ізоляційного паперу, який також імпортували. Складні часи чекають атомно-промисловий комплекс, один з прикладів — це зупинка 3D-принтерів та відсутність металевих порошків для їхньої роботи. І так далі.

Загалом вже у травні 2022 року підтверджувалась тенденція до зростання аварійності російської енергосистеми: десятки енергокомпаній РФ відклали на невизначений термін сотні ремонтних робіт через відсутність необхідних матеріалів.

Отже, основний удар санкцій по агресору ще попереду, і він призведе до часткового колапсу в енергетичній галузі ворога.

Щонайменше опалювальний сезон у росіян вже більше не буде таким як раніше.


Джерело:

Максим Білявський

Провідний експерт енергетичних програм


Народився у 1986 р. в Житомирській області.

Освіта:

Житомирський державний технологічний університет, факультет інженерної механіки (2008).

Кандидат технічних наук (2010).

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (2012).

Автор 17 патентів на винаходи та більше 100 наукових праць в галузі енергетики та машинобудування.

Досвід:

2008–2011 — оператор очисних споруд, диспетчер з транспортування газу Рівненського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів ДК «Укртрансгаз».

2011–2017 — провідний інженер, заступник начальника прес-служби, начальник відділу зв’язків з громадськістю та пресою ПАТ«УКРТРАНСГАЗ».

2017–2018 — директор з персоналу ПАТ «Магістральні газопроводи України», радник Міністра енергетики та вугільної промисловості України.

2021 — директор з інтегрованих комунікацій НАК «Нафтогаз України».

bielawski.maksym