Після суду російських військових можна обміняти на українців, затриманих у Росії

22 травня 2015

Заступник генерального директора — директор політико-правових програм Центру Разумкова Юрій Якименко в коментарі мережевому виданню «Главред» поділився своїми міркуваннями з приводу того, як Україна може найефективніше скористатися фактом затримання російських військових у зоні бойових дій на Донбасі.

Факт затримання російських військових в Україні вже використовується, і відбувається це у двох напрямах. Перше — ці реальні факти участі російських регулярних військ у воєнних діях на території України стали для світу черговим підтвердженням того, що і так є очевидним.

В умовах, коли Росія продовжує заперечувати присутність і участь своїх військових у конфлікті, такі історії є важливим аргументом, і таких аргументів забагато не буває. Це елемент посилення позицій України у здобутті міжнародної підтримки, збереженні її на належному рівні і посиленні при необхідності.

Друге — що робити далі із затриманими військовослужбовцями, як можна вирішити це питання процедурно? Безумовно, ці люди причетні до скоєння військових злочинів, здійснення терористичної діяльності і загибелі українських військовослужбовців. Тому, передусім, вони мають бути притягнені до відповідальності згідно з українським законодавством. Отже, їх чекає суд і виголошення вироку за висунутими звинуваченнями.

А далі, коли буде ухвалений вирок, можуть бути варіанти: яким чином і де будуть ці військовослужбовці відбувати покарання, якщо воно буде передбачене. Якщо на території Росії, то можливий варіант, що їх можуть обміняти на українських громадян, які засуджені в Росії чи перебувають там без суду і слідства. Тобто затримані російські військові можуть бути використані для того, щоб звільнити українців з російського полону.

З огляду на першу реакцію Росії на цю історію ми вже побачили, що вона шукає будь-які прийоми, маніпулює фактами (що це військовослужбовці, які раніше служили в російській армії, а зараз — ні), щоб не визнавати, що на території України є російські військові. Тобто, за словами російської сторони, виходить дивна ситуація: ці люди щойно служили в російській армії, а як лише потрапили в полон — вже не служать.

Росія намагатиметься зробити все, щоб і далі заперечувати факт того, що в Україні воюють її регулярні війська з особовим складом, бойовою технікою і так далі Тому сподіватися, що Росія піклуватиметься про долю затриманих, що вона змінить свою позицію — наївно. Цього не варто чекати. Для Росії її громадяни і цей конфлікт, як показує досвід, нічого не варті.

Юрій Якименко

Президент Центру, шеф-редактор журналу "Національна безпека і оборона"


Народився у 1967 р. у Черкасах.

Освіта: 

Київський державний університет імені Т. Шевченка, філософський факультет (1991);

аспірантура The University of Manchester (Велика Британія) за фахом "політична теорія" (ступінь магістра економіки, 1994);

аспірантура Інституту філософії Національної Академії наук України за фахом "соціальна філософія" (1995).

Кандидат політичних наук (2013), автор понад 40 наукових праць та понад 200 публікацій у ЗМІ.

Робота:

У 1991–1995 р. — працював в Українській спілці ветеранів Афганістану;

у 1995–2002 р. працював в Адміністрації Президента України на посадах старшого, головного консультанта, завідувача відділу, заступника керівника Головного управління з питань внутрішньої політики; Остання посада на державній службі — заступник керівника Управління з питань політичного аналізу та планування Головного управління з питань внутрішньої політики Адміністрації Президента України. Державний службовець 4 рангу;

з квітня 2002 р. — провідний експерт Центру Разумкова;

з травня 2005 р. — директор політико-правових програм Центру Разумкова;

з листопада 2011 р. — заступник генерального директора з аналітичної роботи — директор політико-правових програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-92

yuri@razumkov.org.ua

yuri.yakimenko