Юрій Якименко, президент Центру Разумкова
Василь Юрчишин, директор економічних і соціальних програм Центру Разумкова
Сьогодні однозначно визнається, що саме всебічна партнерська допомога широкого кола демократичних країн дозволила сформувати справжню, дієву проукраїнську антизагарбницьку коаліцію. Не применшуючи значущості всіх тих, хто мірою можливостей підтримував і підтримує Україну, виокремлюються країни, які значною мірою є «центрами тяжіння» такого сприяння, зважаючи на їх активну роль у реалізації політики протидії агресору.
Чимало сказано про лідерство США, навколо яких відбулося стратегічне об’єднання демократичних країн. Ця теза пройшла випробування часом. Однак, політичні події останнього часу знову актуалізують порядок денний партнерської міцності. Політичний курс «Америка понад усе» по новому розставляє акценти і пріоритети у розвитку демократичного світу, а потреби партнерської міцності насамперед стають чи не найважливішими вже для всієї Європи.
Між тим, глобальним центром демократії є і має залишатись Європа. У той час, як лідери переважної більшості країн світу не мають практичної альтернативи у відносинах з прийдешньою Адміністрацією США, Європа може знову продемонструвати здатність обійняти лідерські позиції у сучасному світі.
Причому нові перспективи, як би це не дивно виглядало на перший погляд, можуть грунтуватися на посиленні співпраці Євросоюзу і Великої Британії, які ще зовсім недавно розлучилися (Brexit). Причому провідна роль може належати саме Великій Британії. Хоча Велика Британія є «зовнішньою» силою до Євросоюзу (а може саме й тому), вона продовжує відігравати життєво важливу роль у підтримці і зміцненні демократичних цінностей. А консолідація всієї демократичної Європи для протидії глобальним загрозам (у т.ч. у найближчій перспективі захисту України) є питанням виживання європейського суспільства.
Для України лідерська роль Великої Британії набуває особливого змісту. Політична еліта Великої Британії, не залежно від правлячої партії та уряду, займає тверду позицію стосовно ролі і місця України у Європі — без мирної демократичної України демократична Європа не може вважати себе убезпеченою від зазіхань східного агресора.
Сьогодні завершується підготовка 100-літньої партнерської угоди між Великою Британією та Україною. За браком інформації поки що передчасно робити будь-які припущення щодо її майбутньої ефективності. Хоча вона (угода) не в змозі замінити членство України в НАТО чи ЄС, однак стане важливим внеском у поглибленні євроатлантичної інтеграції України, значимим кроком у правильному напрямі і для України, в її прагненні надійних гарантій безпеки, і для Великої Британії — як підтвердження її лідерської спроможності у Європі та у світі.
Повну статтю у ПДФ-форматі див. ТУТ