Громадяни із власних кишень дотували управлінські прорахунки "Нафтогазу"

Підсумком шестирічного реформування газового ринку стало зростання середньої ціни газу для населення до 10 грн за кубічний метр (з ПДВ і з доставкою). Чи вважаєте ви річні пропозиції більшості газопостачальних компаній справедливими?

Я бачу щонайменше три фактори, які дають підстави вважати навіть найменшу річну пропозицію несправедливою. Найперше, немає жодної методології розрахунку, яка би обґрунтовувала саме такі річні пропозиції. По-друге, більшість пропозицій (7,88–7,96 грн/куб м) сформовані на умовах особливого доступу (через посередника «Нафтогаз України») до ресурсу державної компанії «Укргазвидобування». По-третє, офіційна статистика свідчить, що 30% громадян не мають достатньої кількості коштів для закупівлі енергоресурсів за нинішніми цінами.

Наша держава має найбільший рівень енергетичної бідності у Європі — 30% наших споживачів не мають достатньо коштів для підтримки належної температури у своєму помешканні за поточними цінами на газ. Ціна може бути зменшена, але за певних умов. Зокрема, доступ газопостачальних компаній до ресурсу власного видобутку буде вважатись справедливим тоді, коли він буде реалізовуватись за біржовим принципом і без компаній-посередників.

Газ власного видобутку державної компанії «Укргазвидобування» повністю покриває потреби побутових споживачів та підприємств теплокомуненерго. Яким мав би бути алгоритм реалізації ресурсу «Укргазвидобування» на біржі задля встановлення справедливої ціни для населення?

На сьогоднішній день на ринку електроенергії та газу діють абсолютно різні регуляторні та методологічні підходи. Це має бути виправлено. Щодо алгоритму, пропоную поглянути на прототип «Укргазвидобування» — найбільшу державну енергогенеруючу компанію НАЕК «Енергоатом». У фінансовому плані компанії зазначається середньозважена беззбиткова ціна відпуску електроенергії (829 грн/МВт год). Безумовно реальна ціна відпуску за принципом «витрати+» має становити 1330 грн/МВт год, аби cформувати ціновий сигнал для покриття собівартості інших виробників електроенергії, які споживають вугілля та газ.

Аналогічно і на ринку газу, потрібно зафіксувати у фінансовому плані «Укргазвидобування» беззбиткову ціну відпуску блакитного палива на відкритий ринок і встановити діапазон із врахуванням інших видобувних компаній, які мають дещо вищий поріг собівартості. Після цього, реалізовувати весь обсяг газу через біржові торги.

Не зважаючи на те, що обсяг поставок газу з країн ЄС складає лише третину від загального споживання Україною (30 млрд куб м), орієнтиром вартості газу для українців залишаються ціни на європейському хабі TTF. Чи чекати на кардинальні зміни на ринку газу з приходом нової команди в «Нафтогаз»?

На мій погляд, модель імпортного паритету себе не виправдала: приросту видобутку газу ми не побачили, натомість витрати домогосподарств стали більшими. Фактично громадяни із власних кишень дотували управлінські прорахунки «Нафтогазу». Мало би бути навпаки. Вочевидь, нас очікують позачергові парламентські вибори восени 2021 року і новий менеджмент «Нафтогазу» буде робити все можливе аби зберегти електоральні симпатії суспільства до «Слуги народу» через зменшення ціни газу. Питання лише в тому, в який спосіб будуть провадитись зміни і чи буде досягнутий баланс інтересів виробника та споживача.

В разі, якщо найближчим часом уряд таки скасує статус «Нафтогазу» як постачальника спецобов`язків (ПСО) для теплокомуненерго, якою тоді стане ціна газу у новому опалювальному сезоні, та, відповідно, наскільки зросте тариф на тепло і гарячу воду для мешканців багатоквартирних будинків?

Чіткої відповіді на ці запитання не має ніхто. Наскільки я розумію, ціна газу для ТКЕ буде визначатись через індикатив на оптовому ринку, тобто від 8,5 грн/кубометр і вище. У такому разі доведеться переглядати тариф на опалення і гаряче водопостачання від 10% і вище, але найбільший вплив матиме проблема нарощування боргів за послуги балансування.

Якщо всі учасники ринку отримають доступ до газу внутрішнього видобутку, тобто купуватимуть його за тією ж ціною, що і «Нафтогаз», наскільки може зменшитися ціна газу для населення?

На мій погляд, у такому разі ціна газу для побутових споживачів становитиме максимум 5,7–5,9 грн/куб м із ПДВ та тарифом оператора газотранспортної системи.


Джерело:

Максим Білявський

Провідний експерт енергетичних програм


Народився у 1986 р. в Житомирській області.

Освіта:

Житомирський державний технологічний університет, факультет інженерної механіки (2008).

Кандидат технічних наук (2010).

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (2012).

Автор 17 патентів на винаходи та більше 100 наукових праць в галузі енергетики та машинобудування.

Досвід:

2008–2011 — оператор очисних споруд, диспетчер з транспортування газу Рівненського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів ДК «Укртрансгаз».

2011–2017 — провідний інженер, заступник начальника прес-служби, начальник відділу зв’язків з громадськістю та пресою ПАТ«УКРТРАНСГАЗ».

2017–2018 — директор з персоналу ПАТ «Магістральні газопроводи України», радник Міністра енергетики та вугільної промисловості України.

2021 — директор з інтегрованих комунікацій НАК «Нафтогаз України».

bielawski.maksym