Заступник генерального директора — директор політико-правових програм Центру Разумкова Юрій Якименко у коментарі для Польського інституту міжнародних справ підбив підсумки реформ в Україні за останні два роки від часу завершення Євромайдану.
Упродовж двох років після Євромайдану в Україні відбулися значні зміни. Зроблено значно більше, ніж за попередні років двадцять.
Сьогодні можна висувати претензії до влади, що зроблено мало реформ або щось зроблено не так. Але визнаючи і помилкові дії, і корупційний багаж, потрібно розуміти, в яких умовах Україна проводить реформи. Перше, це війна з Росією, втрата 7% території і 20% економічного потенціалу, тисячі людських жертв і 1,7 мільйона внутрішніх переселенців. Друге — це система, яка формувалася впродовж 25 років і тепер чинить опір реформам. Особливо це видно по тому, як складно йдуть реформи, наприклад, у судовій сфері і в прокуратурі.
Проблема і в тому, що люди за ці два роки не стали жити краще, навпаки, спад економіки і підвищення тарифів (а це теж частина реформ) знизили рівень життя більшості українців і їхню довіру до влади.
Але за два роки зміни торкнулися всіх сфер життя суспільства — десь більше, десь менше. Україна вперше за всі роки незалежності не купувала взимку газ у Росії. На вулицях багатьох міст з'явилася нова поліція, якій люди довіряють. Держава повністю переходить на електронні державні закупівлі і вводить прозорий менеджмент на державних підприємствах, ліквідовуючи основні джерела корупції у минулому. Цей перелік можна продовжувати.
Головний підсумок змін — Україна виходить з-під впливу Росії, вона виходить з пострадянського періоду свого минулого і йде чітко стратегічним курсом європейської інтеграції.