Газ по 7,88 грн за кубометр. Такая цена несправедлива для большинства потребителей

Нет никакой методологии и/или расчета, которая обосновывает именно такие годовые предложения, учитывая цену отпуска газодобывающих компаний (укр.)


Газопостачальні компанії оприлюднили ціни на газ за умовами "річного тарифу". За кубометр газу компанії просять від 7,99 до 13,5 грн.

ТОП-5 відповідей на запитання про ціну газу.

1. Чи можна вважати озвучену пропозицію від більшості газопостачальних компаній такою як у Євросоюзі?

Так, адже 7,99 грн/куб.м — це вартість з урахування ПДВ і тарифу на транспортування магістральними трубопроводами. Без цих компонентів, ціна становитиме близько 6,2 грн/куб.м, що приблизно відповідає рівню пропозицій у Румунії (подібна структура балансу видобутку і споживання газу). Детальніше на рис. 1.




Важливо зазначити, що у ЄС найбільш поширені квартальні цінові пропозиції та доступний соціальний тариф.

2. Чи можна вважати озвучену пропозицію від більшості газопостачальних компаній (7,99 грн/куб.м) справедливою для українських споживачів?

Ні, щонайменше тому що:

— немає індикативу для газу власного видобутку (всього 20,2 млрд.куб.м, із них державна компанія — 14,2 млрд.куб.м), який повністю покриває потреби побутових споживачів, теплогенеруючих підприємств (разом 14,1 млрд.куб.м) і ще залишається для промисловості (6,1 млрд.куб.м);

— обсяг поставок газу з ЄС складає 1/3 від загального споживання ринком (30 млрд куб.м), відтак вплив цього фактору на кінцеву ринкову ціну газу в Україні не може бути більшим за 30%;

— немає жодної методології та/або розрахунку, яка би обгрунтовувала саме такі річні пропозиції з огляду на ціну відпуску газовидобувних компаній;

— наша держава має найбільший рівень енергетичної бідності у Європі, а саме 30% українських споживачів не мають достатньої кількості коштів для підтримки належної температури у своєму помешканні за поточними цінами.

Наперед хочу зазначити, що доступ газопостачальних компаній до ресурсу власного видобутку буде вважатись справедливим тоді, коли він буде реалізовуватись за біржовим принципом і без компаній-посередників.

На сьогоднішній день має місце атиповий розподіл цінових пропозицій (рис. 2), які переважно зосереджені у вузькому діапазоні 7,88…7,99 грн/куб.м та суперечать правилу характерному для ринку (плюс/мінус три сігма).



Очевидним є також той факт, що на "ринку" сформувались три групи постачальників (рис.2): з особливим доступом до газу власного видобутку (є посередник); імпортери та їх постачальники; постачальники залишкового ресурсу.

3. Чи потрібно враховувати ризики і яких періодів?

Так, але лише для імпортерів та їх постачальників у середньостроковій перспективі (+12 місяців), адже ціна природного газу в ЄС буде зростати на фоні екологічних обмежень для видобувних проектів у Північному морі.

Що стосується короткострокової перспективи, то трейдери здатні прогнозувати ціну в коридорі трьох місяців. Між іншим, за поточними котируваннями TTF, ціна газу для поставок у вересні складає $210 за тисячу кубометрів або 5,9 грн/куб.м без його доставки в Україну.

Тут доречно зауважити, що вітчизняні газовидобувні компанії можуть прогнозувати відпускні ціни з точністю до 10% із урахуванням показників фінансово-господарської діяльності попереднього року.

4. Поточні тарифи на доставку газу (Львівська область — 2,02 грн/куб.м із ПДВ) — соціальні?

Так, тому що сукупна витрата на експлуатацію одного кілометра в Україні насправді вища за, наприклад, Польщу (3,53 грн/куб.м). Це пояснюється тим, що технічний стан та умови експлуатації вітчизняних газорозподільних мереж суттєво відрізняються від європейських.

5. Нова процедура переоформлення субсидій (розпочинається із травня) захистить вразливих споживачів більше ніж раніше?

Ні, кількість субсидіантів зменшиться, адже бюджетні асигнування незмінні (36,6 млрд грн на 2021 рік), при цьому витрати домогосподарств зростають (ціни зростають), критерії призначення та алгоритм стали жорсткішими.

Тепер залишаються відкритими щонайменше три запитання:

— Коли запрацює повноцінний ринок газу, і вразливий споживач буде захищений належним чином ?

— Якою буде ціна газу для теплогенеруючих підприємств у новому опалювальному сезоні, та, відповідно, наскільки зросте тариф на тепло і гарячу воду?

— Як і коли буде вирішене питання боргових зобов’язань на ринку природного газу (без джерел покриття), а також проведена повноцінна ремонтна компанія на об’єктах інфраструктури тепло і газозабезпечення?

Все буде добре, але коли?


Джерело:

Максим Білявський

Провідний експерт енергетичних програм


Народився у 1986 р. в Житомирській області.

Освіта:

Житомирський державний технологічний університет, факультет інженерної механіки (2008).

Кандидат технічних наук (2010).

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (2012).

Автор 17 патентів на винаходи та більше 100 наукових праць в галузі енергетики та машинобудування.

Досвід:

2008–2011 — оператор очисних споруд, диспетчер з транспортування газу Рівненського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів ДК «Укртрансгаз».

2011–2017 — провідний інженер, заступник начальника прес-служби, начальник відділу зв’язків з громадськістю та пресою ПАТ«УКРТРАНСГАЗ».

2017–2018 — директор з персоналу ПАТ «Магістральні газопроводи України», радник Міністра енергетики та вугільної промисловості України.

2021 — директор з інтегрованих комунікацій НАК «Нафтогаз України».

bielawski.maksym