Триває підготовка до проведення професійного форуму Ukrainian Gas Open, який проходитиме 27 вересня 2019 року в Готелі Хаятт у Києві. Пропонуємо вашій увазі розмову Андрія Костриці та Максима Білявського, щодо глобальних задач енергетичної галузі та місця Energy Club в цьому процесі.
Головне, бути щирим та об'єктивним
— Максиме, яка глобальна задача на сьогоднішній день стоїть перед енергетичною галуззю? Розпорошених думок у засобах масової інформації багато, але цікавить ваша лаконічна думка.
— Я би сказав просто, енергетична безпека держави.
— Це загальне поняття, а якщо конкретніше?
— Безпечне постачання енергоресурсів через дієздатну інфраструктуру по конкурентним цінам, які задовольняють виробників та споживачів.
— Наскільки це на сьогоднішній день глобальна проблема?
— Так, на мій погляд глобальна. Будь-яку проблему можливо вирішити, головне, бути щирим та об'єктивним.
— Якщо так, тоді у чому конкретно полягає дана проблема?
— Якщо коротко, то в сегменті ресурсів — це залежність від імпорту та обмеження власного видобутку. Наступне, інфраструктура, тут, на мій погляд, недостатній рівень підтримки її дієздатності та інтегрованість з європейською енергосистемою. Найбільше проблем вбачаю у функціонуванні енергетичних ринків. За класичним визначенням, ми їх не маємо, тому що діє недостатньо ефективне державне регулювання. Власне, це впливає на відсутність ринкових сигналів для залучення інвестицій.
Споживач має бути якісно проінформований
— Критикують багато, а що конкретно слід зробити?
— Критика має бути конструктивною, я тут погоджуюсь. Тому висловлю своє суб'єктивне бачення. Отже, перш за все має бути стратегія, яка включала би наступні цілі. В сегменті ресурсів — це самозабезпеченість та енергоефективне їх споживання. Щодо інфраструктури, тут має перш за все відбуватись модернізація та гарантуватись вільний доступ усіх учасників ринку. Потрібно також пам'ятати про належний захист об'єктів критичної інфраструктури та їх інтеграцію з ЄС, для створення конкуренції на енергетичних ринках, які на сьогоднішній день фактично ізольовані. По ринкам, тут головне їх повноцінно створити, якісно проводити моніторинг процесів, які там проходять, та встановлювати в прозорий спосіб тарифи для монополій.
— Виглядає ідеальним простором. Який інструмент це може реалізувати?
— Виключно цивілізований та професійний діалог.
— Наприклад?
— Потрібно проводити системну роботу з учасниками ринку та стимулювати їх відповідними рішеннями до, наприклад, впровадження енергоефективних інвестиційних програм. Стратегічно слід зменшувати енергоємність виробничих процесів, а значить тарифи.
— Тобто розпочати вдосконалення необхідно з регуляторної політики?
— Так. Це розуміють усі, як і причини, що не дозволяють це реалізувати. Регуляторна політика має бути передбачувана та повністю відповідати кращим світовим практикам. Тобто правове поле має бути прозорим та недискримінаційним. Дуже важливо, аби нас розуміли учасники, які мають багатий досвід роботи на європейських ринках. Тоді відбудеться посилення ділової культури в українських енергетичних колах на усіх рівнях. Діалог стане конкурентним і більш цивілізованим.
— Такий підхід може залучити більше інвестицій в галузь?
— Безумовно, світова практика залучення інвестицій базується виключно на ринкових сигналах. Аби були такі сигнали, потрібно створити ринки і забезпечити об'єктивність регуляторних рішень. Наприклад, це стосується довгострокових програм розвитку операторів систем. Це дороговказ для галузі та потенційних інвесторів. Переконаний, такий підхід створить економічні стимули для інвестицій та буде потужним сигналом в площині енергодипломатії. Нам це вкрай потрібно.
— Де тут споживач?
— Влучне запитання. Якраз інтерес споживача має бути в центральному фокусі уваги органів державної влади. Усі рішення повинні бути реально збалансовані, а не лише в публічних заявах. Жодної політики, а щирий і об'єктивний діалог. Побутовий та промисловий споживач має бути якісно проінформований. Тоді нам вдасться повернути довіру та зменшити рівень соціальної напруги, який пов'язаний з діяльністю енергетичного сектора.
— Що для цього потрібно?
— Вдосконалити систему комунікацій органів державної влади. На мій погляд, цей процес далекий від того, який діє в європейських країнах та мав би бути в нас. В цілому нашій галузі не вистачає щирого професійного діалогу. Власне, це також одна із задач стратегії по забезпеченню енергобезпеки України. Тому ми з колегами із Energy Club намагаємось це компенсувати.
Ми втратили школу підготовки кадрів для галузі
— Наш офіс відчуває пожвавлення. Розкажіть детальніше про задум.
— Задум полягає в створенні хабу інформації та майданчика для обміну думок без бюрократії. Тобто справжній професійний діалог. Вважаю, що разом з вами ми цей задум успішно реалізовуємо. Було би складніше реалізувати цей проект, якби до Клубу не входили більше п'ятдесяти компаній — учасників ринку. В нинішніх умовах ми маємо спільноту та інструменти для кваліфікованого спілкування. Це інформаційний портал з корисною, на мій погляд, аналітичною інформацією, цікавий відеоконтент, періодичне видання, публічні заходи, тренінги. І це тільки початок.
— Яка мета?
— Наповнити простір інформацією від учасників ринку. Чому це важливо зробити я сказав на початку нашої розмови. Єдине доповню, на такому перехресті потоків думок і позицій, представники засобів масової інформації зможуть вдосконалити своє сприйняття процесів. Між іншим, на мій погляд, сьогодні журналісти набагато сильніше підготовлені по профільним напрямкам, аніж окремі чиновники. І це теж проблема. Ми втратили школу підготовки кадрів для галузі, але це тема окремої розмови.
— Пропоную ближче до теми нашої розмови. У липні запрацював ринок електроенергії, і Energy Club провів форум. Як Ви оцінюєте результативність цього заходу? Чи вдалось досягти хоча б частково тієї мети, про яку говорили щойно?
— Я вважаю, що діалог дійсно відбувся, і пересічні учасники ринку змогли для себе отримати відповіді на ті запитання, які мали до початку заходу. Між іншим, ми проводили опитування серед постачальників та споживачів електроенергії, так от, 87% респондентів мали проблеми в комунікації та 62% вважають, що були недостатньо проінформовані.
— Застосоване нами опитування, я так розумію, це новий підхід в галузевих публічних заходах?
— Так, ми застосовували його вперше під час Energy Talk Show, який був присвячений зеленим аукціонам та проходив у червні в Торгово-промисловій палаті. Плануємо такий підхід зберегти, адже він інформативний та відображає думку учасників ринку. Зараз ми готуємо відповідне опитування для наступного нашого форуму Ukrainian Gas Open. І багато нових підходів, про які розповім пізніше.
— Форум Ukrainian Gas Open. Як виникла ідея?
— Насправді про необхідність запровадження професійного майданчика для діалогу замислився у 2017 році, коли працював на позиції радника Міністра енергетики та вугільної промисловості України. Саме тоді прийшла ідея зробити професійний форум з назвою, яка власне має глибокий зміст. Найперше, це вільний простір для думок та позицій щодо газового ринку. По-друге, це звісно його відкриття та доступність для усіх споживачів. Ну і по-третє, скорочена англомовна абревіатура, ю–гоу, яка символізує рух та відповідає тренду збільшення вітчизняного видобутку та розбудови ринку.
Важливо обговорити, який шлях ми пройшли і що буде далі
— На мій погляд такий захід потрібний ринку. Зараз всі говорять про ринок електроенергії і забули, що в нас є ринок природного газу. Що ми цікавого почуємо та побачимо на форумі?
— Програма форуму має комплексний підхід та об'єднує наступні сегменти, ми про них говорили раніше. Це ресурси, інфраструктура та ринок. Кожному сегменту буде присвячена своя панельна дискусія, де професіонали та представники державних органів влади висловлюватимуть свою думку щодо проблемних питань. Також у форумі візьмуть участь іноземні експерти, які поділяться досвідом європейських країн.
— Які це питання?
— Це всі питання, які розкривають та наближують нас до енергетичної безпеки України. Власне з цього ми розпочали нашу розмову. Тобто, перш за все, це видобуток. Тут важливо обговорити, який шлях ми пройшли і що буде далі? Наскільки ми прозоро користуємось надрами і як зробити споживання енергоефективним? Очікую, що доволі предметна буде розмова з метрологічних питань, які включають комерційний облік, якість газу та, власне, перехід на енергетичні одиниці вимірювання. Друга панельна дискусія стосуватиметься інфраструктури. Під час цієї частини доволі цікавим буде дискусія щодо інтеграції інфраструктури, стану мереж, модернізації та поставки конкурентного обладнання. Окремо пропонуватиму обговорити роботу учасників ринку в режимі добового балансування.
— Чим наш захід відрізняється від інших?
— Перш за все доступністю корисної інформації. Кожен учасник має відчути, що час, проведений в нашому просторі, інвестований правильно. Між іншим, це одне з основних моїх прагнень, аби кожен медіа-проект був насправді корисним та відрізнявся від інших якістю.
— Будемо сподіватись, що так і буде! Дякую!
— Сподіватись та системно працювати.
Джерело: