Аналітичний огляд "Ядерна енергетика у світі та Україні: поточний стан та перспективи розвитку"

Аналітичний огляд «Ядерна енергетика у світі та Україні: поточний стан та перспективи розвитку» підготовлено за сприяння Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.

Актуальність цієї роботи зумовлена надзвичайною важливістю забезпечення енергетичної безпеки України, тим більше, що атомна енергетика стала вирішальним фактором України в безкомпромісній боротьбі за енергетичну незалежність. В Аналітичному огляді на базі опрацьованих статистичних даних проаналізовані тенденції розвитку атомної промисловості у світі загалом та в Україні зокрема.

Останніми роками, через аварію на японській АЕС «Фукусіма», впевненість у доцільності використання атомної енергії у світі суттєво похитнулась. Однак, попри відмову низки країн від подальшої експлуатації існуючих і будівництва нових АЕС, намітилися позитивні тенденції розвитку світової ядерної енергетики. Зокрема деякі країни Азії і Східної Європи, прагнучи досягти стійкого економічного зростання, енергетичної безпеки та скорочення викидів СО2, у найближчому майбутньому відновлять розвиток ядерної енергетики у світі.

Сьогодні атомна енергетика України є базовою складовою в її енергозабезпеченні, виробляючи понад 50% електроенергії. Частка ядерної енергії в енергобалансі країни у відносно короткі терміни почала істотно збільшуватися, а національне ядерне законодавство — активно удосконалюватися відповідно до світових стандартів. Це стало важливим чинником надійного енергозабезпечення споживачів України в умовах дефіциту вугілля через фактичну окупацію РФ частини Донбасу. Однак перед Україною стоять ще багато проблем, вирішення яких потребуватиме значних інвестицій, удосконалення технологій, підвищення рівня кваліфікації спеціалістів тощо.

Читати весь аналітичний огляд

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko