Звільнення глави КС: інавгурацію президента може проводити його заступник

17 травня 2019

Медіа

Процедуру приведення нового президента до присяги здійснює глава Конституційного суду, але в разі його відставки інавгурацію може провести його заступник.

Про це в ефірі «Нині вже» на Громадському повідомив один із творців української Конституції, юрист Віктор Мусіяка.

«Є нюанс. Якщо Конституція чітко говорить, що президент не має права передавати свої повноваження кому б то не було, то щодо осіб на найвищих посадах, які мають своїх заступників (голова Конституційного суду, голова Верховної Ради), то є 33 стаття закону про Конституційний суд, яка говорить, що КС представляє у відносинах з органами державної влади голова КС… За відсутності його голови, його повноваження виконує його заступник», — пояснив Мусіяка.

Юрист також розповів про процедуру інавгурації: «У регламенті Ради в процедурі ідеться про те, що є десь 7 етапів, де бере участь глава Конституційного суду: він починає, він заявляє про те, що немає ніяких перепон для прийняття присяги новообраним президентом, потім він передає йому текст присяги, той приймає присягу, передає йому, підписавши. Він бере цей текст і оголошує з трибуни: «новообраний президент прийняв присягу, він набув своїх повноважень»».

Потім глава КС передає главі парламенту цей текст присяги. Також глава КС передає президенту всі атрибути, зокрема, булаву та печатку.


Джерело:

Віктор Мусіяка

Науковий консультант з правових питань


Народився у 1946 р. у Миколаївській області. У 1973 р. закінчив Харківський юридичний інститут (сьогодні — Національний університет "Юридична академія імені Ярослава Мудрого"). Науковець, відомий політичний і державний діяч, заслужений юрист України, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія», один з авторів Конституції України.

У 2015 році нагороджений Премією імені Ярослава Мудрого за видатні заслуги в законотворчій, судовій і правозастосовчій діяльності.

Робота:

1983–1996 — завідувач кафедрою цивільного права, проректор Національної юридичної академії ім. Ярослава Мудрого;

1994–1995 — перший представник Президента України у Верховній Раді України;

1994–1998, 2002–2005 — народний депутат України;

1995–1998 — віце-спікер Верховної Ради України;

1998–2002 — заступник директора з наукової роботи Інституту законодавства Верховної Ради України;

з 2014 — науковий консультант Центру Разумкова з правових питань.